DRONOVIMA KONTROLIŠU RAKETE KALIBAR: Bespilotne letelice poletele sa ruskih raketnih brodova
RUSKI mornari su prvi put na vežbama koristili izviđačke dronove kako bi kontrolisali ciljanje krstarećih raketa „Kalibar“, saopštili su u pres službi Južnog vojnog okruga.
Foto: Tviter MO Rusije
- Posada malog raketnog broda ‘Veliki Ustjug’ Kaspijske flotile je u okviru godišnjih provera gađala iz raketnih kompleksa ‘Kalibar’. Vojnici su prvi put primenili nestandardni način kontrole pogađanja ciljeva dronovima ‘Orlan 10’ i ‘Eleron 3’, koje su lansirali sa raketnog broda „Dagestan, rekli su u Južnom vojnom okrugu.
Foto: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije/Printscreen
Naveli su i da primena dronova sa broda sa sobom nosi niz poteškoća. Između ostalog, na brodu su složni uslovi za poletanje i sletanje, jer se brod ljulja, ima ograničenu površinu startne pozicije, dron može da sleti na vodu i drugo. Pored toga, klimatski uslovi su nekada veoma loši, pa je, na primer, korišćenje drona otežano na visini iznad 1.500 metara prilikom udara vetra od 10 metara u sekundi.
Vojnici se suočavaju i sa problemima u obezbeđivanju stabilne veza sa dronom, kao i njegova navigacije u uslovima kada je reljef veoma složen ili su ispod letelice velika vodena prostranstva pa je teško pronaći mesto za sletanje.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
RUSKA DOMINACIJA U VAZDUHU: Raketa K-77M vraća Moskvi prednost nad Zapadom
09. 10. 2021. u 18:37 >> 00:29
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)