UBILI SU IH NA USKRS: Tužilac traži doživotnu robiju za Albance - dželate petorice mladića na Smilkovskom jezeru
Na ponovljenom suđenju u slučaju "Monstrum", koji se odnosi na ubistvo pet mladih Makedonaca na Uskrs 2012. godine na Smilkovskom jezeru, nadomak Skoplja, tužilac Fatime Fetai zatražila je doživotni zatvor za trojicu prvooptuženih, za jednog 15 godina zatvora, a za još jednog optuženog oslobađajuću presudu.
Foto: Printskrin Jutjub
Fetai je u završnoj reči rekla da ne postoje nikakve sumnje da je ubistvo izvršeno na Smilkovskom jezeru, te da su netačne teze koje su kružile do sada da je to ubistvo povezano sa makedonskim MUP-om ili da je izvršeno na drugoj lokaciji.
- Ako pogledate dokaze na licu mesta, utvrdićete da se ubistvo dogodilo upravo tamo gde su pronađena tela, dok je sve drugo naučna fantastika. Takođe, netačne su teze da su žrtve bile povezane sa sinom i ćerkom bivšeg predsednika makedonskog Sobranja Prajka Veljanovskog. Pokušaj odbrane da poveže celu operaciju sa strukturama MUP-a je potupno netačan - istakla je Fetai.
Završna reč makedonske tužiteljke trajala je pet časova i ona se tim povodom izvinila Veljanovskom zbog njegovog prethodnog povezivanja sa ovim slučajem, preneli su makedonski mediji.
Fetai je rekla da, iako je aktuelni makedonski premijer Zoran Zaev ranije izjavljivao da će u takozvanim "bombama" odnosno prisluškivanim razgovorima biti otkrivena istina o ovom slučaju, ništa o tome nije pronađeno u materijalima prisluškivanih razgovora.
Na ovo je reagovala najveća opoziciona stranka u Severnoj Makedoniji VMRO-DPMNE, koja je nazvala Zaeva "političkim monstrumom" jer je, kako kažu, lagao i zloupotrebio sudbinu ubijenih momaka.
Foto: Printskrin Jutjub
Prvostepene presude u slučaju "Monstrum" prošle godine je Vrhovni sud u Skoplju ukinuo i vratio na ponovno suđenje, ali je optuženima odredio mere predostrožnosti.
Fetai je kazne doživotnog zatvora zatražila za Halila Demirija, Afrima i Agima Ismailovića, dok je za Fejzija Azirija tražila 15 godina zatvora.
Oni su optuženi za krivično delo terorizam, izvršenje ubistva nad osobama makedonske nacionalnosti s ciljem ugrožavanja života i tela i kreiranja osećaja nesigurnosti i straha kod građana.
Zbog nedostatka dokaza da je izvršio krivično delo terorizam oslobođen je Sami Luta.
Preporučujemo
DF INICIRAO REZOLUCIJU O GENOCIDU U VELICI: Pravda za žrtve posle više od 75 godina?
28. 12. 2020. u 17:24
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
SPAS U 10 SEKUNDI: Kako sami sebi možete da pomognete u slučaju srčanog udara
INFARKT je jedan od najčešćih uzroka iznenadne smrti, i to sve češće kod mladih osoba.
29. 01. 2026. u 07:41
Komentari (2)