NE DAJU SE SRBI: Borba za očuvanje identiteta u Kninskoj Krajini (VIDEO)
TRIDESET godina nakon završetka rata, u Kninskoj Krajini i dalje tragovi prošlosti.
Foto: Printskrin RTRS
Nekada većinsko stanovništvo, Srbi su sada nacionalna manjina.
Iza tišine kamenih kuća i polupraznih sela kriju se priče o borbi, nadi i očuvanju srpskog identiteta.
Kosovo polje ispod Dinare, u neposrednoj blizini Knina. Ime su mu dali Srbi, koji su se u Kninsku krajinu, pre više vekova, doselili sa Kosova i Metohije, preko Bosne i Hercegovine.
Porodica Dušana Torbice u Kistanje se doselila iz Semizovca kod Sarajeva.
- Ukratko, samo da kažem o dolasku mojih pradedova i ranijih generacija koji su došli na ove prostore negde pre 560,570 godina i uskoro će i 500 godina crkve, koja nam je tu na dva kolimetra, Svetog Nikole - kaže Torbica.
U Kninu je živelo 40 hiljada Srba, koji su ostavili dubok trag u istoriji tog područja. Proterani su u zločinačkoj akciji hrvatske vojske i policije u avgustu 1995. godine.
(RTRS)
Preporučujemo
Nemački tinejdžeri neće u vojsku! Evo kako mladići izbegavaju vojni rok
27. 04. 2026. u 20:58
Netanjahu bi da uništi Hezbolah: Šiitski militanti uništavaju metkave (VIDEO)
27. 04. 2026. u 20:41
AMERIKANCI PIŠU: Srbija nabavlja "kineski S-400"?
MINISTARSTVO odbrane Srbije planira nabavku nove protivvazdušne opreme iz Kine, prema navodima više lokalnih izvora, dok je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio skori potpis novih ugovora radi jačanja mreže odbrane, piše američki specijalizovani magazin Militari voč.
27. 04. 2026. u 16:05
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Drama u Vašingtonu: Melanija ugledala sporno ime na papiru, pa prebledela - evo šta je zapravo pisao na cedulji
MISTERIOZNI komadić papira izazvao je brojne komentare nakon incidenta sa pucnjavom na večeri Udruženja dopisnika Bele kuće u Vašingtonu.
27. 04. 2026. u 10:00
Komentari (0)