DIGITALNI EVRO KAO SLAMKA SPASA: ECB želi da smanji oslanjanje na američke platne sisteme
DIGITALNI evro treba da osigura monetarni suverenitet Evrope, smanji oslanjanje na američke platne sisteme i unapredi konkurenciju među domaćim provajderima usluga, izjavio je danas u Ljubljani član izvršnog odbora Evropske centralne banke (ECB) Pjero Ćipolone.
Foto: Profimedia
On je naveo da dve trećine kartičnih transakcija u evrozoni trenutno obrađuju međunarodne šeme, dok 13 zemlja članica u potpunosti zavisi od neevropskih sistema.
Digitalni evro bi, prema njegovim rečima, omogućio svim građanima i firmama da plaćaju širom evrozone koristeći javno izdatu i zakonski priznatu digitalnu valutu, besplatnu za osnovnu upotrebu i sa snažnim standardima zaštite privatnosti.
Ćipolone je upozorio da će Evropa bez panevropske digitalne valute biti manje efikasna i plaćati više troškove, dok istovremeno neće imati kontrolu nad sopstvenim platnim sistemima, navodi se na veb stranici ECB.
-Digitalni evro ne bi zamenio gotovinu, već bi je dopunio. On bi predstavljao javni, evropski odgovor na stratešku ranjivost i fragmentaciju koja trenutno koči domaće platne inovacije, zaključio je Ćipolone.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo
ANGELA MERKEL: Kako mi je Tramp digao pritisak, a grčka dužnička kriza dovela do suza
04. 07. 2025. u 22:22
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)