"NAVIKNITE SE NA VISOKE CENE": Novi skok cena hrane - Nemci šokirani
INFLACIJA u Nemačkoj ne usporava: prema preliminarnoj proceni, u februaru je bila 2,3 odsto na godišnjem nivou, saopštio je u petak Savezni zavod za statistiku, prenosi dpa.
Foto: Profimedia
To znači da je indeks cena na malo za 12 meseci porastao za isti iznos kao i u januaru. Od januara do februara cene su porasle za 0,4 odsto.
Statističari, međutim, ukazuju na ohrabrujući signal da je osnovna inflacija, tj. isključujući nestabilne cene energije i hrane, u februaru je usporila na 2,6 odsto, nakon 2,9 odsto u januaru.
Mnogi ekonomisti smatraju da je bazna inflacija bolji pokazatelj kretanja maloprodajnih cena od ukupne inflacije. Većina ekonomskih instituta očekuje slabljenje inflacije tokom godine.
Istovremeno, skok usijanih cena nakon ruskog napada na Ukrajinu uplašio je nemačke građane, koji u anketama navode inflaciju kao jednu od svojih najvećih briga.
U poslednje tri godine inflacija je u jesen 2022. dostigla rekordnih 8,8 odsto.
Prema opštoj oceni ekonomista, takav trend se neće ponoviti, a inflacija će ovu godinu završiti na 2,2 odsto. To je nešto više od dva odsto, što je dugoročni cilj Evropske centralne banke (ECB).
Sličnu prognozu dala je i Bundesbanka.
„Računamo na… trend pada inflacije“, saopštila je nemačka centralna banka. „Očekujemo povratak na stopu od dva procenta 2026.
Što se ECB tiče, inflacija od dva odsto je prava mera između stabilnih cena i zdravog rasta cena za privredu. Stopa inflacije od nula procenata ili čak deflacija obeshrabruje potrošnju i investicije.
Usporavanje inflacije, naglasio je predsednik Bundesbanke Joakim Nagel, ne znači niže cene. Potrošači će „morati da se naviknu na više cene“, rekao je on.
Od februara prošle godine cene energenata su pale za 1,8 odsto, ali su cene hrane porasle za 2,4 odsto.
Cene usluga poput popravke automobila i ugostiteljstva već mesecima rastu brže od proseka, a trend je nastavljen i u februaru uz rast cena od 3,8 odsto.
Preporučujemo
RADA IZ BEOGRADA IZGUBILA 300.000: Dobila ovu poruku i jednim klikom ukrali joj novac
28. 02. 2025. u 16:48
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)