AMERIKANCI NAPRAVILI VAKCINU ZA PČELE: Spas od bolesti koja uništava legla
DOK se mi na našim prostorima borimo sa tradicionalnim izazovima, svetska pčelarska scena doživljava tehnološku revoluciju koja podseća na naučnu fantastiku. Američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA) nedavno je odobrilo prvu vakcinu za pčele na svetu, namenjenu borbi protiv američke kuge pčelinjeg legla.
Foto: pixabay
Koncept oralne vakcinacije pčelarima je možda nov, ali je poljoprivrednicima i lovcima odavno poznat. Reč je o principu koji se decenijama uspešno koristi za suzbijanje bolesti kod divljih životinja – poput bacanja mamaca iz aviona za vakcinaciju lisica protiv besnila ili divljih svinja protiv kuge.
Inovacija koju je razvila biotehnološka kompanija Dalan Animal Health ne funkcioniše po principu klasičnog „bockanja“, već se vakcina unosi putem hrane. Ona se meša u matični mleč kojim pčele radilice hrane maticu. Jednom kada matica pojede vakcinu, njeni fragmenti se prenose na njene jajnike, čime ona „programira“ svoja jaja. Na taj način, nove generacije pčela se rađaju sa urođenim imunitetom na ovu razornu bolest.
Ova tehnologija otvara potpuno novo poglavlje u pčelarstvu. Naučnici veruju da je ovo tek početak i da bi se slične „oralne vakcine“ u budućnosti mogle koristiti za borbu protiv virusa koje prenosi varoa. To bi drastično smanjilo potrebu za agresivnim hemijskim tretmanima i tragičnim spaljivanjem zaraženih košnica. Za pčelare širom sveta, ovo je jasan signal da nauka konačno pronalazi rešenja koja prate i podržavaju pčelinju biologiju, umesto da je samo nasilno leče.
(Agrotv.net)
BONUS VIDEO:
INFORMATIVNI PANEL O AUTO-MOTO SPORTU: Švedić poslala poruku svim ženama koje žele da voze motore
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)