JEDAN OD NAJSVIREPIJIH ZLOČINA: Ustaše ubile oko 600 ljudi u Prebilovcima
NA današnji dan, 6. avgusta 1941. godine, dogodio se jedan od najstrašnijih zločina u Drugom svetskom ratu. Ustaške snage su u selu Prebilovci, koje se nalazi u Hercegovini, izvršile masakr nad oko 600 nedužnih civila, uglavnom žena, dece i staraca.
Muzej žrtava genocida
Ovaj strašni događaj ostavio je dubok ožiljak. Ustaše, pripadnici kvislinškog režima koji je podržavao nacističku Nemačku, sproveli su sistematsko istrebljenje srpskog stanovništva u ovom području.
Selo Prebilovci, sa svojim stanovnicima, našlo se na meti ovog brutalnog pogroma. Žrtve masakra bile su mahom žene, deca i starci, nemoćni da se odbrane od zverstava koja su nad njima počinjena.
Ubijani su na najokrutnije načine, a mnogi su bačeni u jame i bezdane u okolini sela. Ovo nasilje bilo je deo šire kampanje etničkog čišćenja koje su ustaše sprovodile širom NDH.
Preporučujemo
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Rusija sprema napad na TRI evropske zemlje - želi da testira NATO: Alarmantne tvrdnje stručnjaka
PREMA novoj analizi, Rusija se aktivno priprema za napad na baltičke države, što bi predstavljalo veliki vojni izazov za Zapad. Takvim potezom, Vladimir Putin bi testirao spremnost NATO-a da brani tri male članice - Estoniju, Letoniju i Litvaniju - u slučaju mogućeg početka Trećeg svetskog rata.
02. 05. 2026. u 21:42
Komentari (0)