ISTAKNUTI ŠPANSKI DOKTOR LEČI SRPSKU DECU: Ministar zdravlja primio hirurga Venturu
TOKOM programa "Spajn vik" (SpineWeek), kako se nazivaju posete stranih hirurga Srbiji, u protekle četiri godine urađeno je 112 hirurških zahvata, od kojih je 70 dečjih pacijenata sa deformitetom kičme, rekao je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Foto: Ministarstvo zdravlja
Posle sastanka sa istaknutim španskim hirurgom dr Norbertom Venturom Gomezom, Lončar je poručio da su zahvaljujući profesoru Venturi i njegovom timu sve te operacije urađene u Srbiji.
- Da nije došao profesor Ventura i njegovi saradnici, ti pacijenti bi morali da idu u inostranstvo. Ne samo da nismo maltretirali decu da idu u inostranstvo, nego su ostali ovde sa svojim roditeljima, a druga stvar je da smo obučavali i naše stručnjake za te operacije - rekao je Lončar.
Ministar je posebno ponosan jer ga je, kako kaže, prof. Ventura uverio da već sad u Srbiji imamo dva ortopeda za te operacije u Kragujevcu i Novom Sadu koji su ovladali tehnikama za taj rad.
Lončar, takođe, navodi i podatak da je bilo dvoje dece koja su morala da se operišu na najboljoj dečjoj klinici koja postoji u Kataloniji, kod profesora Venture, a da je trošak za to bio preko pola miliona evra.
- Sa druge strane, uz dolazak profesora Venture i sveg materijala, operacije koje smo radili kod nas nisu prelazile par desetina hiljada evra - istakao je ministar.
Foto: Ministarstvo zdravlja
Dobra vest je i ta, kaže Lončar, da su profesor Ventura i njegov tim napravili sporazum sa Udruženjem roditelja dece sa spinalnom mišićnom atrofijom, koji imaju probleme koji zahtevaju hirurške zahvate.
- Dogovor je da se u najkraćem mogućem roku skupi sva njihova dokumentacija, a onda će doći prof. Ventura i ta deca će biti operisana u Srbiji i dobiće najbolju moguću negu - poručio je Lončar.
Inače, u programu SpineWeek su učestvovali KC Kragujevac, KC Niš i IZZZDIOV Novi Sad.
Uključeno je 10 stranih hirurga sa najprestižnijih evropskih klinika koji su dočekani od strane naših lekara koji su bili otvoreni za saradnju i voljni da se usavršavaju i uče najnovije hirurške tehnike, rekao je ministar.
Dodaje da u odnosu na cene takvih zahvata u inostranstvu postignuta je ušteda od oko 15 miliona evra.
Pored finansijskog efekta, postignuto je usavršavanje srpskih lekara u primeni najsavremenijih hirurških tehnika po evropskim i svetskim standardima i olakšano je lečenje dece i odraslih u odnosu na njihov eventualni boravak u inostranstvu.
Profesor dr Norberto Ventura Gomez kaže da je oduševljen srpskim lekarima i njihovom željom za usavršavanjem.
- U poslednje dve nedelje uradili smo 10 operacija kod dece i ja volim da dolazim ovde. Nadam se da ću ubuduće češće dolaziti - poručio je dr Ventura.
BONUS VIDEO - Srpska fabrika vakcina
Preporučujemo
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)