SRBI POSVAĐALI MILOJKA I JAKOVA: Predsednik Crne Gore i mandatar nastavili staru tradiciju Bulatovića i Đukanovića

V. Kadić

30. 08. 2023. u 07:02

SASTAVLjANjE nove vlade u Podgorici još više je zateglo odnose između predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i mandatara Milojka Spajića, koji su istovremeno i lideri Pokreta "Evropa sad". Njih dvojica ovoga puta su zaratila zbog odluke Spajića da vrata kabineta zatvori za prosrpski blok "za budućnost Crne Gore", dok šef države insistira da se ispoštuje izborna volja građana i napravi što šira koalicija.

СРБИ ПОСВАЂАЛИ МИЛОЈКА И ЈАКОВА: Председник Црне Горе и мандатар наставили стару традицију Булатовића и Ђукановића

Služba za informisanje predsednika cg

Ukazujući na saradnju PES sa savezom ZBCG, Demokratama, kao i Građanskim pokretom URA, Milatović je podsetio da je taj put trasiran još u vreme drugog kruga predsedničkih izbora kada je on uspeo da pobedi Mila Đukanovića zahvaljujući glasovima pristalica pomenutih političkih aktera.

- Da li neko skreće sa tog puta građani neka procene - poručio je Milatović, očigledno aludirajući na svog partijskog kolegu, koji je podršku za formiranje vlade našao u snagama koje su decenijama bile "desno krilo" bivšeg režima Mila Đukanovića.

Kao da se ponavlja priča u Crnoj Gori iz 1997. godine kada je puklo u jedinstvenoj DPS, a njeni nosioci Momir Bulatović i Đukanović otišli na dve strane. Ali, dok je dotad jedinstvena partija (izašla iz krila SKJ) u to vreme imala iza sebe osam godina "staža" u vlasti, ovaj razdor u PES dolazi pre nego što su uopšte uspeli da preuzmu kormilo. Milatović i Spajić već dva i po meseca nemaju komunikaciju, a da među njima ne štima pokazalo je odsustvo predsednika na ključnoj sednici glavnog odbora PES, minule subote u Podgorici, na kojoj je glavna tema bilo formiranje nove izvršne vlasti.

Mimoilaženja ovog dvojca počela su u Beranama na lokalnim izborima kada je njihova izborna lista "Berane sad" , iako pogurana marketinškim projektom "Evropa sad", doživela debakl. Žestoka svađa dogodila se sredinom maja oko sastava izborne liste za parlamentarne izbore koji su se održali 11. juna. Spajić je na sednici predsedništva saopštio "svoje" favorite bez širih stranačkih konsultacija, što je podiglo pritisak Milatoviću koji je navodno kritikovao Milojka i način na koji je spisak skrojen. Razmenili su dosta teških reči nakon kojih je Spajić napustio sednicu.

Kulminacija njihovog razlaza dogodila se 13. jula, kada je Milatović organizovao prijem povodom Dana državnosti, ali njemu nije prisustvovao Spajić. Potom je predsednik države najavio konsultacije o budućoj vladi sa svim partijama, čime je praktično direktno udario u posao Spajića kao mandatara. Međutim, ni Milojko mu nije ostao dužan jer je potpuno izolovao sve ljude bliske Milatoviću iz pregovora i rada PES. Ekipa oko Milatovića tvrdi da negativnu kampanju na društvenim mrežama o njemu upravo započinju "botovi" bliski Spajiću.

I posle svega, 10. avgusta Milatović je dodelio Spajiću mandat za sastav nove vlade. Rok je 90 dana da se Skupštini predloži personalni sastav i program. Državni parlament ima 81 poslanika, a vlada treba da dobije podršku najmanje 41 narodnog izabranika. Iako je mandatar posle sednice GO PES saopštio da ima podršku 44 poslanika za vladu u kojoj neće biti predstavnika Srba (koalicija ZBCG), došlo je do osipanja podrške čak i stranaka koje su bile na njihovoj listi.

Poljuljali su se odnosi i u unutar samog Pokreta, jer na glavnom odboru nije bilo jedinstva oko toga da u novu izvršnu vlast uđu partije koje su decenijama bile saveznici režimu Đukanovića - Bošnjačka stranka i Hrvatska građanska inicijativa, uz podršku Mehmeta Zenke, poslanika Demokratske unije Albanaca koja je bila na listi "Zajedno" DPS. Usprotivili su se i koalicioni partneri Ujedinjena Crna Gora i Alternativa. Ostalo je da se odrede još Civis i Novska lista.

Osim Demokrata u Spajićev tim su ušli i predstavnici SNP. Međutim, zbog ogromnog nezadovoljstva članstva i birača očekuje se ovih dana sednica glavnog odbora te partije na kojoj će se odlučiti da li bi u ovim okolnostima oni uopšte trebalo da budu u izvršnoj vlasti.

Božović prešao granicu

BIVŠEM ambasadoru Srbije Vladimiru Božoviću ukinuta je zabrana ulaska u Crnu Goru i on je juče ujutro prešao državnu granicu. Rekao je da je iz sistema Uprave policije izbrisana zabrana ulaska, o čemu ga je obavestio premijer Abazović. Nakon toga pozvao ga je, dodao je, direktor policije Nikola Terzić, i rekao da je sve u redu i da je bila posredi tehnička greška kada je tokom vikenda vraćen.

Foto: Instagram

Večeras ponovo protesti

U SVIM crnogorskim opštinama večeras od 19 sati organizovaće se auto-kolone u znak protesta zbog diskriminacije srpskog naroda čiji predstavnicima je onemogućeno da uđu u novu vladu. Simbolično, skupovi se održavaju na dan kada je pre tri godine pao režim Mila Đukanovića. Na aplikaciji viber formirana je grupa "Odbrana narodne volje" sa više od 11.000 članova koji pozivaju na proteste.

Dritan "tehničar" duže od godinu

OD 20. avgusta prošle godine kada joj je izglasano nepoverenje, vlada Dritana Abazovića radi u tehničkom mandatu koji je ne ograničava u donošenju odluka. Ona će trajati sve dok Skupština ne izabere novu na predlog mandatara Spajića. Neposredan povod za obaranje Abazovićevog kabineta bilo je potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC. Od 81 poslanika za obaranje kabineta glasalo je njih 50 iz DPS, Demokrata, SDP, SD, Bošnjačke stranke, DUA i Prave Crne Gore. Poslanici DF, SNP, Demosa i URA nisu prisustvovali glasanju. Abazovićeva vlada formirana je 28. aprila 2022. nakon što je u februaru srušena vlada Zdravka Krivokapića. Kao predsednik Vlade Dritan je na toj funkciji proveo svega 115 dana, a potom više od godinu kao premijer u tehničkom mandatu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (8)