КОЊИЧКА ЧЕТА ЧУВА РЕД 74 ГОДИНЕ: У престоничкој јединици, јединој у Србији, 43 полицајца користи 31 службено грло

Сњежана Видачковић

13. 09. 2020. у 21:00

ФИЛИНГ, Сем, Канан, Бокаж, Били Џек, Доријан, Гудијер, Арок, Фламинго, Санто - имена су десет коња од укупно 31, колико их има у Чети коњаника Специјалистичког батаљона Посебне јединице полиције Полицијске бригаде у Београду.

КОЊИЧКА ЧЕТА ЧУВА РЕД 74 ГОДИНЕ: У престоничкој јединици, јединој у Србији, 43 полицајца користи 31 службено грло

Фото З. Јовановић

Величанствене, лепе и неговане полицијске коње видимо када год су масовна окупљања, утакмице, новогодишње прославе... Српска престоница једина је у земљи која има своје полицајце коњанике, и то још од 1946. године, чија јединица је смештена на два и по хектара у Требевићкој улици на Бановом брду.

Према речима командира Чете коњаника, мајора полиције Милана Милошевића, ова јединица полиције углавном служи као превентивно средство, а често се могу видети и на патролним рејонима Калемегдана, Аде Циганлије, Кошутњака, Земунског кеја...

Укупно 43 полицијска службеника су коњаници. Када се појаве међу масом, то има добар психолошки ефекат код људи, па се тако не дешавају нереди.

- Наша чета постоји од 1946. године - прича, за "Новости", командир Милан Милошевић. - Односно, она је формирана 1945. године, била је у Земуну на месту данашње Криминалистичко-полицијске академије. Ту је била војна школа јахања, а исте године почела је изградња овог објекта у Требевићкој улици. Када су завршени радови, коњи су пребачени на ову локацију.

Фото З. Јовановић

Од нашег саговорника сазнајемо да је Београд и у бившој Југославији био један од малобројних градова који су имали своје коњаничке чете. Осим главног града, полицијске коње имали су Љубљана и Марибор, накратко и Загреб.

- Веома је тешко почети радити са коњима, мора постојати неки континуитет, традиција и искуство. Неопходно је да се знање преноси с колена на колено - каже Милошевић.

ДЕЦА ВОЛЕ ШКОЛУ ЈАХАЊА

У САСТАВУ Полицијске бригаде постоји Коњички клуб  "Полицајац", тако да викендом суграђани могу да дођу у Требевићку 12, током преподневних часова, ако желе да јашу и виде неке од ових лепих коња. Како су нам рекли наши домаћини, посетилаца увек има, поготово родитеља са децом.

РЕПОРТЕРИ "Новости" присуствовали су јутарњем часу јахања, који почиње у седам часова. Десет коњаника прво је загревало животиње касом, после чега су уследиле вежбе са препрекама и гуменом лоптом. Сви реквизити служе за симулацију ситуација у којима се коњи могу наћи када изађу на терен. Од пре два месеца, београдска Чета коњаника богатија је за још девет коња, који су купљени у Аустрији.

Фото З. Јовановић

- Тренутно имамо 31 службено грло, што је сасвим довољан број за несметано обављање полицијских послова. Пре два месеца, набавили смо девет коња из Аустрије, на којима су се обучавали тамошњи полицајци. Наши службеници не јашу увек на истим коњима, већ их мењају. Што их више мењају, имаће више искуства и научиће да јашу боље.

Много времена, љубави, пажње и неге потребно је овим племенитим и паметним животињама. Једу сено, зоб, дехидрирану храну, јабуке, шаргарепе. Попут људи, сваки од коња има другачији карактер и темперамент. Због тога, када иду на терен, полицајци увек комбинују да заједно иду један млади и један искусни коњ.

- Младог коња треба обучавати од годину дана до три године, у зависности од његове нарави. Са младим копитарима прво радимо овде, после чега из изводимо у Кошутњак, и то увек са старијим коњима који су навикнути на спољни свет. Ми их учимо да не реагују, шта год да се деси. Тренирамо и у нашем наставном центру на Макишу, где палимо бакље и петарде, како бисмо научили коње да се навикну на то и да се не плаше када их одведемо на окупљања и утакмице.

ЗА АНЂЕЛКУ НИЈЕ КАСНО

ДА никад није касно за остварење жеља, говори нам пример Анђелке Лаушевић (41), која је пре годину и по дана постала коњаник, а до тада је више од деценију радила као полицијски службеник у станици.

- Свидео ми се начин рада, свакодневно тренирање. Такође, када се излази на терен, издигнути сте од масе, имате другачији поглед на ситуацију. Наравно, највећа мотивација су љубав и дружење са коњима. Овде сам годину и по дана, а у полицији укупно 16 - каже Анђелка.

БЕОГРАДСКА чета коњаника учествује на манифестацијама широм Србије, а посећују вртиће и школе, како би се деца упознала и дружила са коњима.

Није лако постати полицајац коњаник. Онај ко заврши полицијску обуку, мора да има најмање две године стажа пре пријаве за коњаника. Кандидат долази из редовног састава полиције...

ВЕЖБЕ Уобичајени тренинг у бригади, Фото З. Јовановић

- Љубав према коњима и жеља за овим племенитим послом је пресудна. На разговору их питамо да ли су имали искуства са овим животињама, да ли се плаше. У року од две године морају да заврше обуку за коњаника и тако постају полицајци - коњаници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!