ИНТЕРВЈУ - ФРАНЦУСКИ ПОЛИТИЧАР АНДРЕЈА КОТАРАЦ: Европска солидарност је бајка, Београд је очитао лекцију Бриселу

Горан ЧВОРОВИЋ, дописник "Вечерњих новости" - ПАРИЗ

25. 04. 2021. у 10:00

ЕВРОПСКА солидарност је бајка. Хтели су да нас убеде у то да ћемо бити ефикаснији у набавци вакцина ако се ујединимо, а то уопште није тако.

ИНТЕРВЈУ - ФРАНЦУСКИ ПОЛИТИЧАР АНДРЕЈА КОТАРАЦ: Европска солидарност је бајка, Београд је очитао лекцију Бриселу

Фото: В. Н.

Национално окружење је најприродније и најефикасније да се заштити сопствена популација. Политиком набавке вакцина Србија је најбоље показала шта је то суверена држава. Показала је и да је достојан наследник Југославије, јер их је поделила својим суседима.

То, у разговору за "Новости", истиче Андреја Котарац (31), француски политичар српског порекла, сарадник европосланика Ервеа Живена у ЕП и носилац листе Националног окупљања, странке Марин ле Пен на предстојећим регионалним изборима за регион Рона-Алпи.

- Баш у тренутку када сам преиспитивао сопствени идентитет, са једанаест година, бомбардована је Србија, у чему је учествовала и Француска. Учинила је грешку, зна то сад и сама. Никада више не треба да води ратове за рачун НАТО, јер тако убија своје савезнике, свој идентитет, суверенитет и руши слику о себи у свету - каже Котарац.

* Памтимо вас по отвореном писму које сте поводом 100 година од завршетка Великог рата послали покојном прадеди...

- Волим Француску, то је моја земља, суверениста сам и патриота, али за сваког човека је важно да не заборави одакле је. Без корена дрво не може да стоји. Прадеда Миљко је ратовао са Французима на Солунском фронту. Кад год би неко после рата поменуо Француску, он би устао из поштовања. Говорио је да му је Србија прва отаџбина, а Француска друга.

Фото: В. Н.

* Као млад политичар већ сте стекли име у Француској. Ваш недавни прелазак из странке крајње левице Жан-Лика Меланшона у националну десницу Марин ле Пен изазвао је прави потрес...

- Левица и десница више не постоје. Постоје, са једне стране, либерали попут Николе Саркозија или Франсоа Оланда, који представљају исту опцију. Сви они су глобалисти, залажу се за размену без ограничења, за НАТО, а против су Русије. С друге стране постоје патриоте, Меланшон је тај пут напустио, остала је само Марин ле Пен, која је за суверену и независну Француску насупрот мондијализму у ком се говедина купује у Јужној Америци, а не у комшилуку. ЕУ уништава социјални систем који би требало да штити грађане. Погубност такве политике најбоље смо видели током пандемије.

* Много је сличности међу крајњом левицом и десницом, а можда је највећа разлика у односу према миграцији?

- Неограничена имиграција уништава француски идентитет. То данас говори само Марин ле Пен. Још је Жорж Марше на челу француских комуниста осамдесетих истицао да од масовне миграције највише користи имају велике газде. То се сада најбоље види у Немачкој, која је примила 700.000 Сиријаца и других избеглица, што није ишло у корист обичних Немаца, већ великих фирми којима је недостајала радна снага.

УЖИВА У ПОЖЕГИ

АНДРЕЈА Котарац је рођен у Евијану. Његов отац Драган је из Пожеге, а у Француску се доселио седамдесетих. Мајка Фариба је из Ирана, одакле је, како истиче, отишла непосредно пре исламске револуције:

- Говорили смо у кући на француском. Српски сам научио с другарима, у Пожеги. Лепо ми је тамо, имам друштво и идем сваког лета. Последњи пут сам био ове зиме, и поред пандемије.

* Националне снаге све више добијају на снази и у Европском парламенту?

- ЕП је подељен на оне који су за НАТО и слободну трговину и оне који се залажу за интересе своје земље. Људи се буде. Око њих су предузећа која губе послове и гасе се. Чим је почела пандемија, Марин ле Пен је рекла да треба затворити границе, а глобалисти да вирус нема пасош. Годину дана касније Макрон их је ипак затворио.

* Је ли ЕУ, у таквој ситуацији, осуђена на нестајање?

- Нисам априори антиевропејац. Треба да сарађујемо међу собом, као унија суверених држава. Али, стратешки домени, као што су здравство или одбрана, морају да буду под националном ингеренцијом. ЕУ данас "убија" Европу. Срећан сам што у ходницима ЕП срећем Бугаре, Швеђане, Луксембуржане, слушам различите језике и упознајем друге кулутуре. Али, то није ЕУ. Она хоће да униформише, централизује, технократизује.

* Има ли Србија своје место у будућој ЕУ суверених држава?

- То је на српском народу да одлучи. Србија је исписала странице европске историје, у ратовима за ослобођење дала огромне жртве. Део је европске културе, има пуно тога да понуди ЕУ која од ње може много да научи. Србија зна шта је то неправда и како се борити за сопствене интересе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)