САДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ФУНКЦИОНЕР: Разрешена дилема ко би требало да контролише агенција за борбу против корупције

С. С. Р.

12. 02. 2021. у 14:28

ЈАВНИ функционери, чија је имовина и рад на скенеру Агенције за спречавање корупције су сви које су непосредно бирали грађани и они које именује или поставља председник, Народна скупштина, Покрајинска влада и Парламент, локална самоуправа, Високи савет судства и Државно веће тужилаца.

САДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ФУНКЦИОНЕР: Разрешена дилема ко би требало да контролише агенција за борбу против корупције

Фото И. Маринковић

Овим аутентичним тумачењем Закона о спречавању корупције, које се јуче нашло пред посланицима, прецизиран је члан 2, који је међу "јавне функционере сврстао све оне који су именовани у органе јавне власти, осим представника приватног капитала".

Тако сада, директори основних и средњих школа (именује их министар), те већина руководилаца здравствених установа, не спадају у категорију јавних функционера, те не могу бити под надзором Агенције за борбу против корупције.

Ово разјашњење закона изазвало је полемику у јавности да се сада сужава број оних на које ће се односити закон, отвориће се простор за ширење корупције, а више неће бити препрека за злоупотребу јавне функције у изборној кампањи.

АГЕНЦИЈА И НЕДОУМИЦЕ

НА адресу посланика стигли су и захтеви "Транспарентности Србије" да се објасни због чега се доноси тумачење, када се у Агенцији за спречавање корупције нигде на наводи да имају било какве недоумице око тога ко је јавни функционер, а ко не. Из ЦРТА су упозорили да се до сада показало да су многи који губе "титулу" јавног функционера користили своје функције за помоћ и пропаганду партија у кампањи, а сада њих неће имати ко да контролише.

Према речима шефа посланичке групе СНС Александра Мартиновића, "појавио се проблем у друштвеној пракси ко су све јавни функционери".

- Из уставног и управног права се учи ко су функционери и уџбеничка дефиниција каже да су то они које су грађани бирали или их поставља председник, Скупштина, Покрајинска влада и Парламент, локалне самоуправе. Ми смо додали и оне које бира Врховни касациони суд (пет судија Уставног суда), и ВСС и ДВТ - објаснио је Мартиновић.

- У пракси се појавило као спорно да ли су професори које у савет факултета бирају колеге јавни функционери, зато што је неко у Агенцији механички протумачио - он је изабран он је функционер, а у питању су редовни професори универзитета. Или, на пример студентски парламент изабере студента у савет факултета, и због речи да је изабран, он постаје јавни функционер. То је потпуно нелогично. Јавни функционери су политичари, а ови људи се не баве политиком.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)