СРБИ АМЕРИЦИ НЕ ПРАШТАЈУ БОМБАРДОВАЊЕ Истраживање показало: 40 одсто грађана има негативан став према Вашингтону
ЧАК 58,5 одсто је као узрок за промену става према САД током времена навело бомбардовање наше земље 1999. године, а 37,7 процената амерички став према КиМ, односно лобирање за независност КиМ.
Фото И. Маринковић
Ово је показало истраживање "Фактора плус", представљено јуче поводом 140 година дипломатских односа Србије и САД.
Када је реч о агресији на Србију, чак 62 одсто сматра да су САД одговорне, док само 21 проценат мисли да нису. На питање шта би САД требало да ураде како би се превазишао негативни став због бомбардовања, њих 48,8 одсто очекује да се породицама настрадалих цивила плати ратна одштета, 38,7 одсто мисле да држава треба да добије одштету, док 29,7 одсто очекују признање да је бомбардовање било грешка и јавно извињење САД.
На питање да ли се односи између САД и Србије крећу у добром правцу највећи део испитаника - 30,2 одсто је одговорио са "ни да, ни не", док је 18,9 одсто рекло "донекле не", а само 4,7 одсто - "да". Изричито "не" је рекло 18 одсто, а донекле "да" - 16,1 проценат.
Испитаници су мишљења да ће се односи у наредних десет година покварити. То мисли 28,1 одсто, док 25,4 процената сматра да ће кренути узлазном путањом. Како се наводи у истраживању, 13,5 одсто анкетираних "очекује да се већ једном рашчисти са САД и Западом, те да се Србија окрене правим пријатељима као што су Русија и Кина".
Када је реч о очекивањима од нове администрације у Вашингтону, највећи проценат њих 32,1 одсто сматра да Бајденова администрација неће имати времена да се бави Србијом, док 20,6 одсто очекују да нова администрација у САД настави где је стала Трампова. За Вашингтонски споразум чуло је 43 одсто људи, а 24 процента није.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (2)