ОД ОБЕЛЕЖЈА - САМО ЗНАЧКЕ: Предлог Кодекса о понашању посланика у Скупштини упућен по хитном поступку

В. М.

19. 12. 2020. у 07:51

ПОСЛАНИЦИ убудуће неће смети да у скупштинску салу уносе обележја страних држава, нити страначка обележја, осим дискретних страначких обележја, попут значке на реверу.

ОД ОБЕЛЕЖЈА - САМО ЗНАЧКЕ: Предлог Кодекса о понашању посланика у Скупштини упућен по хитном поступку

На столу неће моћи да буду стране заставе

То је прописано Кодексом понашања народних посланика који је усвојио Административни одбор и упутио га Скупштини на одлучивање по хитном поступку. Овај пропис требало би да спречи ситуације као што је она када је посланик Уједињене долине Шаип Камбери у скупштинској сали на своју клупу поставио заставу Албаније. Ипак, питање је колико ће Кодекс у томе бити ефикасан, с обзиром на то да су једине казне које прописује - опомена и јавна опомена. У ранијим верзијама разматрана је и могућност новчаног кажњавања, али се у коначном предлогу та одредба ипак није нашла.

Како је најавио председник Административног одбора Александар Мартиновић, који је координирао израдом Кодекса, овај документ требало би да буде усвојен до краја године.

Према предлогу Кодекса, посланицима се забрањује и коришћење "мобилног телефона и других уређаја на начин који омета ток седице", као и коришћење "израза, речи и гестикулација које вређају или омаловажавају људско достојанство и нарушавају достојанство Народне скупштине". Кодекс прописује и низ других мера и обавеза које су, углавном, већ регулисане законима, па и важећим пословником о раду парламента.

Између осталог, у Кодексу се наводи да посланик не сме да подстиче мржњу и насиље, користи јавну имовину и службена средства за приватне послове или у сврху изборне кампање, као и да наноси материјалну штету Скупштини или "даје нетачне информације које би штетиле угледу Народне скупштине".

Посланик СНС Верољуб Матић рекао је да је Кодекс требало донети и раније, али да никада није касно, наводећи да треба да постоји уређен систем понашања посланика.

Он је, међутим, навео да би требало да се дода да и посланици могу да реагују на изречене неистине медија или појединаца којима се угрожава углед Скупштине и посланика:

- Сматрам да углед Народне скупштине и посланика треба штитити и од спољних неистина. То је на неки начин и заштита посланика.

"ПРЕСУЂУЈЕ" АДМИНИСТРАТИВНИ ОДБОР

ЗА надзор над применом Кодекса задужен је Административни одбор, а поступак због повреде може да поднесе сваки посланик. О повреди се одлучује на расправи, на коју могу бити позвани и сведоци. Одбор је дужан да одлуку донесе у року од 30 дана и на њу не постоји право жалбе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)