ЉИМАЈ НАРЕЂИВАО УБИСТВА У КЛЕЧКИ: Одлука о подизању оптужнице против челника ОВК

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

02. 12. 2020. у 09:00

НАЈМАЊЕ 20 особа одведено је у притвор у двоспратној згради са подрумом у близини Клечке, у периоду између новембра 1998. и јуна 1999. године. Једном приликом Кадри Весељи је лично довео притвореника и предао га.

ЉИМАЈ НАРЕЂИВАО УБИСТВА У КЛЕЧКИ: Одлука о подизању оптужнице против челника ОВК

Фото приватна архива

Лишавање слободе ових људи није било оправдано. Држани су јер су наводно били шпијуни и што су српске националности.

Овако је Никола Гију, судија за претходни поступак Специјализованог суда за ратне злочине, у одлуци од 26. октобра о подизању оптужнице против бивших припадника ОВК Хашима Тачија, Весељија, Јакупа Краснићија и Реџепа Сељимија, који се терете за ратне и злочине против човечности, убиства, мучење, нелегално затварање, киднаповања, образложио зашто се терете за страдања у Клечки.

Он је навео да су људи довођени и малтретирани у спаљеним кућама у Клечки, а да су неки одвођени и "убијани по наређењу Фатмира Љимаја":

Фото приватна архива

 

- Дана 5. априла (имена затамљења) по наредби Љимаја и у његовом присуству, погубио их је управник Клечке. Затим су сахрањени - образложио је судија Гију, на основу материјала који прате оптужницу.

Судија је навео да доказни материјал указује на то да је већи број људи, укључујући и "четворку" која је оптужена, умешан у злочине на КиМ и северу Албаније који су наведени у оптужници. То су Азем Суља, Лаши Брахимај, Фатмир Љимај, Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Латиф Геци, као и други припадници ОВК, укључујући команданте зона и њихове заменике.

Ово би могла бити назнака да ће бити још оптужница. Љимају (ратно име капетан Челик) се раније судило у Трибуналу у Хагу за злочине у Лапушнику и он је ослобођен. Сведоци су потврдили да је био на местима злочина, али је веће одлучило, да иако је био припадник ОВК, није било доказа да је учествовао у злочинима. То, ипак, не значи да се неће опет наћи у судници.

КАМБЕРИ "ОТВАРА" БАТАЈНИЦУ

ПОСЛАНИК албанске мањине Шаип Камбери позвао је јуче преко фејсбук-профила све који желе да потпишу петицију за подизање меморијалног центра у Батајници, на месту где су пронађени остаци Албанаца. Ову петицију покренуо је Фонд за хуманитарно право још 2017. године, а Камбери ју је потписао баш сада, када се у Суду за злочине на КиМ припремају процеси против лидера ОВК. Ј. С.

На 236 страница одлуке о подизању, обелодањени су додатни детаљи оптужнице који су до сада били тајни. Наводи се да су људи у Лапушпнику, Ликовцу, Бајгори, Цахану, Кукешу, Јабланици, Дреновцу... психички и физички малтретирани - ломљене су им кости и зуби, губили су вид, понижавани су, нису смели да једу, крварили су, спавали на бетону, а они који су преживели имали су трајне последице.

Злочин Фатмир Љимај, Фото: Printskrin

У оптужници се и Тачи помиње као директан извршилац, али су локације и имена жртава тајне. Јасно се наводи да Тачи као руководилац није учинио ништа да спречи злочине против Срба, Рома, те нелојалних Албанаца. Наведено је и да је Сељими "одобравао поступке подређених присуством и учешћем у испитивањима".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (0)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)