ПРОПАО ЗАКОН О ЗАШТИТИ ТЕКОВИНА ТЕРОРИСТИЧКЕ ОВК
У СКУПШТИНИ Косова данас није изгласан Нацрт закона о заштити вредности борбе ОВК, јер је добио подршку само 35 посланика.
Посланици Покрета Самоопредељење и посланици Демократског савеза Косова нису данас гласали за Нацрт закона о заштити ратних вредности ОВК, преноси Љајми.
Само 35 посланика је гласало за усвајање тог закона, док је један био против.
Сви посланици ДПК присутни на седници гласали су за закон, посланици Алијансе за будућност Косова, НИСМА и посланици несрпских мањина.
Иако су седници присуствовали посланици Самоопредељења и посланици ДСК, они уопште нису учествовали у гласању, блокирајуц́и усвајање закона о заштити ратних вредности ОВК.
На Нацрт закона замерке су раније изнели и из амбасада САД, Немачке, Швајцарксе као и Канцеларије ЕУ и ОЕБС јер сматрају да се њиме угрожава слобода говора и права грађана.
Председник Србије Александар Вучић је поручио да Закон о заштити вредности борбе ОВК који приштинске власти планирају да усвоје, представља покушај да се Срби натерају да мисле као Албанци и да буду хапшени уколико говоре другачије.
Иначе Законом се одређује и "институционална и грађанска обавеза за заштиту вредности борбе ОВК", а како се наводи, ко не буде поштовао одредбе, биће кривично гоњен.
Представници Срба на Косову упозорили су раније да их брине најава гласања за Нацрт закона о заштити вредности борбе ОВК, којим ће им, као што указује и амерички амбасадор, додатно бити ограничена и онако скучена слобода говора на Косову.
(косово-онлине)
Препоручујемо
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (3)