СОЦИЈАЛИСТИ И ШАПИЋ ЈОШ НА ЧЕКАЊУ: Пастор опет шеф парламента. Коалиција зависи од договора о републичкој влади
ДВА дана уочи конституисања новог сазива Скупштине АП Војводине, у Новом Саду се поуздано зна да ће лидер СВМ Иштван Пастор и у трећем мандату заредом председавати покрајинском парламенту, те да СНС и СВМ настављају коалициону сарадњу и у наредне четири године.
Н Карлић
Да ли ће владајућу коалицију појачати СПС, Шапићев СПАС и, евентуално, Покрет "Метла", знаће се тек пошто буде формирана републичка влада, јер ће, према очекивању, њен састав бити пресликан и на војвођанску политичку позорницу.
Уколико би коалиција у Војводини обухватила само СНС и СВМ, то би значило да власт има веома комотну двотрећинску већину, јер, од укупно 120 мандата, напредњаци су освојили 76, а Пасторова странка 11 места. Посланици долазе са још пет листа: СПС-ЈС (13 мандата), коалиција "Војвођански фронт" (шест мандата), коалиција "За Краљевину Србију - За српско војводство" (пет мандата), "Метла 2020" (пет места) и СРС (четири мандата).
Пастор, о чијем је трећем мандату на челу Скупштине постигнут договор недавно у разговору са Вучићем, одржао је јуче одвојене консултативне састанке са представницима свих седам изборних листа. Он је нагласио да су разговори протекли конструктивно, те да је било речи"о свим важним техничким и процедуралним питањима у вези са одржавањем прве седнице.
На састанку са Пастором изборну листу "Александар Вучић - За нашу децу" представљали су досадашњи председник Покрајинске владе Игор Мировић и Дамир Зобеница, потпредседник покрајинског парламента, који је за "Новости" казао да је постигнут договор о томе да се у петак изаберу председник и потпредседници Скупштине.
ОСТАЈЕ ЛИ МИРОВИЋ?
И САСТАВ Покрајинске владе знаће се тек пошто буду конституисани републички парламент и влада. Тада ће се знати и да ли Мировић остаје покрајински премијер и у наредном мандату или ће, како се већ неко време спекулише, каријеру наставити у дипломатским водама.
- О будућим покрајинским коалицијама са другим странкама, изузев СВМ, није било речи. Чека се формирање нове Владе Србије и тек после тога знаће се ко ће,евентуално, са СНС и СВМ бити у владајућој постави - каже нам Зобеница.
Он истовремено изражава задовољство што СНС има најмлађи и најобразованији састав у историји ове странке - у просеку имају 41 годину, а њих 90,5 су факултетски образовани.
Препоручујемо
ПАСТОР НАКОН КОНСУЛТАЦИЈА: Наставак сарадње, СВМ ће бити део владајуће већине
15. 07. 2020. у 11:51
ВЛАСТ КРОЈЕ НАПРЕДЊАЦИ: Заказана конститутивна седница скупштине града Краљева
24. 07. 2020. у 13:22
ОРЛИЋ ПРЕУЗИМА ГОНГ? Посланик из редова СНС фаворит за место председника Скупштине
28. 07. 2020. у 09:00
СВЕ ГОРИ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Сирене завијају широм Израела, почео нови напад; Иран силовито удара по америчким базама (ФОТО/ВИДЕО)
ДРУГИ дан рата на Блиском истоку, пратите са нама дешавања уживо.
01. 03. 2026. у 07:31 >> 22:56
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ УБИЈЕН ХАМНЕИ: Једна грешка га коштала живота, Трамп имао неочекиваног савезника
СКРИВЕН дубоко у свом бункеру, Али Хаменеи није очекивао дрзак дневни напад у самом срцу своје моћи.
01. 03. 2026. у 19:16
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (0)