ПОТРЕСНЕ РЕЧИ ЈУЛИЈАНЕ АНЂЕЛКОВИЋ: Убили су ми деду, кућу, играчке са којима сам се играла

ЧЛАН породице Манета Анђелковића страдалог у НАТО агресији, његова унука Јулијана Анђелковић поручила је да је потебно да нас ово сећање позове на још већу одговорност.

ПОТРЕСНЕ РЕЧИ ЈУЛИЈАНЕ АНЂЕЛКОВИЋ: Убили су ми деду, кућу, играчке са којима сам се играла

Фото: Принтскрин/РТС

- Рођена сам на Видовдан. Унука сам Манета Анђелковића коју су злочинци убили у својој кући, а његову супругу Мирјану, моју нану, тешко повредили. Од тог 30. маја 1999. године када су убијене моје играчке којима сам се играла, када су убијени мој и Иванов креветић, када је убијена моја соба и моја кућа, живот моје породице се драстично променио. Место окупљања, место сигурности и топлине претворио се у рушевине и тугу. Променио се и живот наших комшија. Променио се живот свих Врањанаца - рекла је она.

Подсетила је на Врањанце страдале у НАТО агресији.

- Данас стојимо у тишини која говори више од речи и сећамо се када је небо изнад наше земље било испуњено звуком сирена и детонацијама. Годишњица је, али за многе од нас то није само историја. Као што видите, то су и личне успомене, то су и празне столице за породичним столом, то су детињства која су прерано научила шта је страх. Ја ово вечерашње окупљање не доживљавам само као сећање на страдање или само као поглед уназад, већ као давање обавезе према будућности.

Обавеза је да памтимо истину, обавеза је да негујемо мир, обавеза је да учимо моју генерацију и оне које долазе колико је живот драгоцен. Данас, када изговарам ове речи, мислим на свог деду, на његов осмех, на његов глас, на све оне тренутке које нисмо стигли да проживимо заједно, али мислим и на преко 2.000 погинулих у току агресије. Знам да свака породица носи слично име у свом срцу - рекла је она.

Нека им је вечна слава и хвала, навела је за крај. 

- Једно је сигурно, да смо скупили довољно снаге да јасно и гласно рат из 1999. године назовемо правим именом - агресијом, злочином већим од злочина - поручила је Јулијана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?