ГЛАВНИ ТУЖИЛАЦ ВЈТ У БЕОГРАДУ: "Нема више места калкуслисању"
НАКОН што је због напуштања седнице два члана Високог савета тужилаштва из реда јавних тужилаца седница прекинута, реаговао је и главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић.
ФОТО: Novosti
У писаној изјави Стефановић је оценио да овај сазив ВСТ нема више легитимитет струке и да су председник Савета Бранко Стаменковић и Врховна јавна тужитељка најодговорнији за " изазивање хаоса" у вези са изборима јавних тужилаца.
Подсетимо, Бранко Стаменковић раније данас Доловац и Стаменковић покушали су да на седници прогурају избор својих подобних тужилаца, али их је струка у томе блокирала разоткривајући њихове скривене намере и напустивши седницу чиме је Савет изгубио кворум, након чега је седница прекинута.
Претходно су разоткривене намере Доловац и Стаменковића да на данашњој седници - да изаберу тужиоце и то тако да се попуне места у појединим, по њима подобним тужилаштвима, како би својим кандидатима обезбедили већину гласова на изборима за чланве новог сазива ВСТ који су заказани за 23. децембар.
Са друге стране, нестављањем на дневни ред појединих огласа избор тужилаца је онемогућен у оним тужилаштвима која нису подобна, а огласи за сва та тужилаштва су од истог датума.
Тим поводом Стефановић, указује да нема више места калкулисању од стране Доловац и Стаменковића јер две и по године, од 2023. године, нису расписали изборе за јавне тужиоце за ВЈТ у Београду којем по систематизацији недостају још 22 јавна тужиоца, већ сада на силу хоце да бирају гласачко тело које им одговара за предстојеће изборе за ВСТ.
Осим тога, како је додао, и поред великог броја јавних тужилаца који су отишли у пензију у претходних годину-две, још нису расписани огласи за избор нових јавних тужилаца у законском року од 6 месеци.
- Не само у ВЈТ у Београду, већ и у другим јавним тужилаштвима у Србији недостаје изузетно велики број тужилаца, док Доловац и Стаменковић калкулишу базом гласачког тела пред предстојеће изборе - навео је Стефановић и оценио да Доловац и Стаменковић опструишу рад ВСТ.
Додао је да је овај сазив Савета изгубио легитимитет те да нема места упорном, на силу, заказивању седница са "по њиховим жељама састављеним дневним редом на којем изостају јавна тужилаштва која им нису подобна", нити пак препуњавање дневног реда са 37 тачака, на следећој седници која је данас заказана за 17. новембар.
- За комплетну јавнотужилачку организацију сматрам да је боље сачекати изборе за нове чланове Савета, јер нема више места калкулисању - закључио је Стефановић.
Освнуо се и на данашње добацивање члана Савета из реда истакнутих правника Предрага Ћетковића речима "срам те било...", члану Савета из реда јавних тужилаца који је одлучио да напусти седницу.
- Забрињава понашање Предрага Ћетковића који је користио непримерене изразе упућене колеги јавном тужиоцу. То указује да он нескривено служи интериесима врховне јавне тужитељке - напоменуо је главни јавни тужилац ВЈТ у Београду.
Препоручујемо
ОГЛАСИЛО СЕ ВЈТ ПОСЛЕ САСЛУШАЊА ШТИМЦА: Тражен притвор за блокадера, ево како се бранио
04. 11. 2025. у 11:32
ШТИМАЦ ДОВЕДЕН НА САСЛУШАЊЕ: Познато где се налази блокадер који је позивао на насиље
04. 11. 2025. у 09:08
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
"САД ЈЕ ТИТО ОДЈЕДНОМ ПОБИО ЈАДНЕ ХРВАТЕ..." Ведрана о бившој држави: "Све сам више Југословенка како време одмиче!"
ВЕДРАНА не бира речи када говори о времену Југославије...
24. 12. 2025. у 09:52
Коментари (0)