"КИНЕСКА ОГРОМНА ЖРТВА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ ТРЕБА ДА ОСТАНЕ УПАМЋЕНА У ИСТОРИЈИ": Александар Вулин за ЦЦТВ

D.K.

02. 09. 2025. у 17:35

"ОГРОМНА жртва коју је Кина поднела у Другом светском рату мора се заувек памтити у историји", изјавио је Александар Вулин за ЦЦТВ поводом обележавања 80. годишњице победе у Кинеском народном рату и Светском антифашистичком рату и додао да је улога Кине неправедно запостављена у западној историографији.

КИНЕСКА ОГРОМНА ЖРТВА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ ТРЕБА ДА ОСТАНЕ УПАМЋЕНА У ИСТОРИЈИ: Александар Вулин за ЦЦТВ

Фото: Принтскрин

Нагласио је да би западна историографија требало да забележи улогу коју је Кина одиграла и оставила снажан и упечатљив траг и да се у изузетно тешким условима супротставила једној од најснажнијих сила Осовине, створила време и услове за контраофанзиву савезника, и поднела огромне жртве.   

"Шта би било да се Јапанци нису борили са Кином, колико би милиона јапанских војника било слободно за напад на Совјетски савез, а самим тим колико мање Хитлерових војника би морало да иде на Совјетски савез па би се борили против западних савезника и САД? Кинеска борба је била херојска. Кина је имала слабу државу, била је расцепкана и подељена а опет је на себе примила удар можда и најснажније чланице Тројног пакта, а сигурно бруталније него што је била Италија. Кинески допринос победи у Другом светском рату је огроман", рекао је Вулин и додао да је веома поносан што може да каже да се у Србији допринос Кине и те како цени и да се пуно зна о доприносу Кине.

Вулин је такође истакао да је Кина снага која никоме не прети и да се чврсто држи пута мирног развоја.

„Председник Си Ђинпинг је један од најважнијих вођа 21. века, а Кина је сила која не прети никоме. То је нешто што је веома необично нама који живимо на Западу. Ми смо навикли да велика сила увек захтева, да велика сила увек тражи и поставља правила понашања. Председник Си Ђинпинг и Кина су показали да то не мора тако већ да је могуће водити свет са међусобним поштовањем, са подршком међусобном развоју и самим тим очувању мира. Свет без Кине више није могућ и то не мислим само економски већ и политички, војно и дипломатски. То је управо допринос председника Си Ђинпинга. Ово је једна нова Кина", рекао је Александар Вулин.

БОНУС ВИДЕО-

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".

26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50

Коментари (0)