ВЕЗЕ КИНЕ И СРБИЈЕ ЈАЧАЈУ И РАСТУ: Свечаном манифестацијом почело обележавање 70 година дипломатских односа Београда и Пекинга
ПРИЈАТЕЉСКЕ везе кинеског и српског народа наставиће да јачају и расту и биће још плодоносније захваљујући стратешкој визији лидера две земље Си Ђинпинга и Александра Вучића. То је јуче, поводом обележавања 70. годишњице пријатељства народа Кине и Србије изјавио амбасадор Кине Ли Минг. Он је, на манифестацији "Осећам Кину у Србији", нагласио да председници Ђинпинг и Вучић имају стратешку визију за билатералне односе две земље.
Foto: Tanjug
- Та се стратешка визија наставља након прошлогодишње успешне посете председника Сија Београду, која је била нови путоказ, камен темељац. Договорили смо се да успоставимо заједницу будућности Србије и Кине, достигнуће без преседана у нашим односима - казао је амбасадор.
Он је подсетио да су се годину дана након посете Сија Београду двојица председника поново састала у Москви 9. маја и указао на то да се велики јубилеј 70. годишњица пријатељства између Кине и Србије организује и у светлу прве годишњице од када су односи две земље са нивоа стратешког партнерства прешли на ниво изградње заједнице заједничке будућности у новој ери, али и осам деценија победе над фашизмом.
Програм у четири зоне
У првој зони програма представљена је нематеријална културна баштина провинције Фуђијан, а која укључује и "Плес лава" - традиционалну мешавину борилачких и народних вештина, ретке драгуље кинеске народне уметности и борилачке вештине. У другој тематској зони представљена је "Технолошка Кина", Трећа тематска зона је простор за представљање компанија, али и за сусрете кинеских привредника са српским студентима и разговоре о могућностима запошљавања, док је четврта зона кулинарства са аутентичним специјалитетима из различитих кинеских региона.
Такође су приказане техника израде одеће, калиграфија, као и "Кинески нук бук" са по 50 књига на српском и енглеском језику.
Потпредседница Скупштине Марина Рагуш, која је и члан посланичке групе пријатељства Србије и Кине нагласила је да Београд и Пекинг могу да се похвале да су пример за целу међународну заједницу како две земље могу да сарађују и дају допринос глобалном развоју, цивилизацијским вредностима и миру.
- Јако је важно да сви ми овде знамо да нама Кина данас живот значи - рекла је Рагушева. - Кинеске инвестиције су посебно значајне за исток Србије.
Кроз низ културних догађаја и представљања економске сарадње двеју земаља у оквиру манифестације "Осећам Кину у Србији", Амбасада Кине обележиће седам деценија пријатељства. Циљ манифестације је да продуби разумевање кинеске културе међу српским пријатељима и ојача везе између два народа, а програм је састављен из четири различите тематске зоне.
Препоручујемо
СЕЛАКОВИЋ: Од 1999. на КиМ уништено 156 цркава и манастира и 255 српских гробаља
12. 03. 2026. у 20:57
"ТА КУЋА, ТА СВЕТЛОСТ У ПРОЗОРУ, ТО ЈЕ НАША СРБИЈА" Вучић послао емотивну поруку
12. 03. 2026. у 20:42
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)