УГРОЗИЛИ СВЕТИЊУ НЕЛЕГАЛНИМ РАДОВИМА: Епархија ће предузети мере у циљу заштите испоснице Светог Петра Коришког
ЕКСПРЕТСКИ тим Епархије рашко-призренске посетио је испосницу Светог Петра Коришког код Призрена, која је угрожена недавним нелегалним грађевинским активностима локалних власти у Призрену и непосредно се уверио у оштећења на испосници и терену око ње.
Епархија рашко-призренска
Како је саопштила Епархија, на терену су већ видљива нова статичка оштећења објекта и дестабилизација терена, а свуда унаоколо је грубо уништена природна околина, где су приметни разбацани остаци камених плоча и отпада након радова.
У пратњи експертског тима били су и монаси манастира Високи Дечани, као и фотографи које је Епархија ангажовала ради детаљне припреме видео и фотографског материјала, а у циљу израде техничког извештаја на основу кога ће Епархија предузети даље мере у циљу заштите ове древне српске православне светиње.
Дечански монаси су у остацима параклиса где се налази раскопани гроб Светог Петра Коришког отслужили мали помен свим монасима који су се подвизавали у овој испосници.
Експертски тим Епархије је предводила археолог Светлана Хаџић, која је при Епархији одговорна за заштиту духовне и културно-историјске баштине, а у саставу тима били су и архитекте које је Епархија ангажовала, а који су испред СПЦ радили претходних година на обнови и заштити српске баштине на Косову и Метохији након мартовског погрома 2004. године.
Ова експертска мисија организована је и у присуству групе међународних представника на Косову и Метохији, који су се и сами могли уверити у алармантно стање на терену.
Епархија је 5. марта саопштила да су у специјалној заштићеној зони испоснице Светог Петра Коришког спровођене нелегалне грађевинске активности које је организовала Дирекција за економски развој и туризам општине Призрен уз ангажовање фирме Еуровиа и да су пробијањем пута и изградњом стазе до саме испоснице посебно угрожени темељи и терен око самог објекта.
Радови су извођени без сагласности Српске православне цркве и Савета за надгледање и примену специјалних заштићених зона, што је, иначе, предвиђено законом, очигледно без икаквог експертског надзора, наведено је у саопштењу Епархије рашко-призренске.
(Танјуг)
Препоручујемо
БОГОСАВЉЕВИЋ ПРИЗНАО: Блокадери ишли у Берлин по мишљење, не желе везе Србије и Русије
02. 03. 2026. у 20:23
СВЕ ГОРИ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Сирене завијају широм Израела, почео нови напад; Иран силовито удара по америчким базама (ФОТО/ВИДЕО)
ДРУГИ дан рата на Блиском истоку, пратите са нама дешавања уживо.
01. 03. 2026. у 07:31 >> 22:56
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ УБИЈЕН ХАМНЕИ: Једна грешка га коштала живота, Трамп имао неочекиваног савезника
СКРИВЕН дубоко у свом бункеру, Али Хаменеи није очекивао дрзак дневни напад у самом срцу своје моћи.
01. 03. 2026. у 19:16
БИО У ПОСЕТИ ЈУГОСЛАВИЈИ `89: Ко је ликвидарни ајтолах Али Хамнеи? Историјски ОБРТ за Иран - постоје само ДВЕ опције
У АМЕРИЧКО-ИЗРАЕЛСКОМ нападу на Иран, убијен је врховни верски вођа, ајатолах Али Хамнеи док је обављао своје дужности у канцеларији у Техерану.
01. 03. 2026. у 12:45
Коментари (0)