РЕКТОР УНИВЕРЗИТЕТА У ПРИШТИНИ УПОЗОРАВА: Укидање динара претња опстанку српског народа на Косову и Метохији (ВИДЕО)

Novosti online

05. 02. 2024. у 14:33

ОДЛУКОМ о укидању динара, односно платног промета, настоји се да институције српског народа које пружају услуге образовања, здравства, социјалне заштите и културе буду угашене, поручио је ректор Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Небојша Арсић, додајући да уколико та одлука Централне банке Косова остане на снази, то би угрозило опстанак Универзитета, али и читавог српског народа. Он је оценио да се ради о ситуацији "без преседана".

РЕКТОР УНИВЕРЗИТЕТА У ПРИШТИНИ УПОЗОРАВА: Укидање динара претња опстанку српског народа на Косову и Метохији (ВИДЕО)

FOTO: Novosti

Арсић је обавестио медије да је ректорски колегијум Универзитета данас одржао ванредну седницу поводом новонастале ситуације у вези са одлуком Приштине о укидању платног промета, као и да су констатовали, између осталог, да је Универзитет стуб опстанка српског народа на Косову и Метохији.

- Универзитет је, као државна институција, један од највећих послодаваца у нашој Покрајини. У оквиру Универзитета, на десет факултета и три нивоа студија, образовање стиче око 9.000 студената, а ради и остварује приход 1.123 запослених. Универзитет је увек делио судбину народа, па је као и 200.000 Срба прогнан из Приштине. Од тада ово су најтежа времена за нас и наше студенте - казао је Арсић.

Наводећи да се одлуком о укидању динара настоји да институције српског народа које пружају услуге образовања, здравства, социјалне заштите и културе буду угашене, Арсић је подсетио да је средином прошле године нелегитимни градоначелник општине Северна Митровица зауставио изградњу зграде Универзитета.

- То показује да некоме смета образовање високостручних кадрова. Где то још постоји да се политичком одлуком забрањује унапређење услова за рад студената и наставника. Такође, подсећамо да сваки уписни рок прате проблеми које изазивају институције из Приштине, чиме се покушава да се студенти одврате од уписа на наш Универзитет. Уколико дискриминаторна одлука о укидању платног промета остане на снази, то би угрозило опстанак нашег Универзитета, али и читавог српског народа. Овде се ради о функционисању институција које немају алтернативу и које успешно опстају у немогућим условима - навео је.

Додаје да је питање како ће се исплаћивати плате, како ће се пријављивати испити, школарине, колоквијуми, дипломски и мастер радови, одбране докторских дисертација уколико та уредба остане снази.

Такође, како наводи Арсић, питање је и како ће се вршити уплате за било коју сврху ако се укида исплата плата, пензија, стипендија.

- Сходно томе, тражимо реакцију демократског и цивилизованог света. Примена одлуке о укидању динара води у егзодус и нестанак нашег народа пред очима света. Читав цивилизовани свет мора да устане против овога. Подржавамо одлуку нашег државног руководства, председника и Владе да се пред Саветом безбедности УН расправља о овом питању - поручио је Арсић након данас одржане ванредне ректоркске седнице поводом одлуке Приштине о укидању динара. 

БОНУС ВИДЕО: РАСЕЉЕНИ СРБИ СА КиМ БЛОКИРАЛИ ПУТ НИШ-ПРИШТИНА

(Косово онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)