НЕМА ГРАНИЦА ЗА РАДНИКЕ: У Скопљу договорено да слободно тржиште рада између Србије, Северне Македоније и Албаније заживи од 1. марта

С. Ровчанин Томковић

23. 01. 2024. у 07:00

СЛОБОДНО тржиште рада међу земљама Отвореног Балкана - Србијом, Северном Македонијом и Албанијом требало би да заживи 1. марта. Наша држава би већ од маја или јуна могла да добије први новац из Плана за раст Западног Балкана који је сачинио Брисел.

НЕМА ГРАНИЦА ЗА РАДНИКЕ: У Скопљу договорено да слободно тржиште рада између Србије, Северне Македоније и Албаније заживи од 1. марта

Фото: Д. Поздеровић

Ове вести, јуче је, са скупа "Западни Балкан и ЕУ" у Скопљу, обелоданио српски председник Александар Вучић и додао да морамо да усвојимо законе до априла, како би прво распоређивање средстава из Плана раста за Западни Балкан могло да се спроведе пре избора у ЕУ који су заказани за 9. јун.

- Слободно тржиште рада у Отвореном Балкану умногоме ће да допринесе стварању бољег пословног амбијента и за домаће и за стране компаније, превазилажењу проблема са недостајућом радном снагом и стварању тржишта радне снаге које више није од шест или седам милиона становника, већ ако додате и Албанију и Северну Македонију, приближавамо се 11 милиона. Уз то ће ићи и протокол о идентификационим бројевима и верујем да тиме улазимо у нову фазу разговора како да олакшамо комуникацију и између грађана, али и пословних људи и компанија у приватном сектору и јавном сектору.

Вучић је на панелу скупа "Западни Балкан и ЕУ", рекао да је веома важно да будемо повезани, а да функционисање тзв. зелених трака на прелазима (бржи пролаз камиона са робом) има највећи значај за ЗБ.

- За нас су важније зелене траке од јединствене европске платне зоне. Тако бисмо страховито смањили оперативне трошкове, уколико бисмо их имали са ЕУ. И на томе ћемо да радимо са Хрватском и Мађарском. Да ли ћемо моћи да добијемо 50 милиона, 100 милиона, то није новац за потцењивање, али за нас су много значајније ове структуралне ствари. Имам велику молбу за све вас из регионалних организација и из ЕУ да нам помогнете, јер ћемо морати да решимо неке тешке проблеме. Морамо да се ускладимо када је реч о економским мерама, политици субвенција, пре него што уђемо у ЕУ. Ако постоје неке мере које су државе или ентитети већ предузели, рецимо, ако желимо да подстакнемо компаније које улажу у Србију, не можемо се обавезати да ће подршка наше државе тим предузећима стати пре 2025. или 2026. јер, не знамо да ли ћемо бити део ЕУ или већ знамо да нећемо бити њен део. Не можемо себи да пуцамо у ногу.

Фото: Новости

Вучић је навео да Србија у овом тренутку има готово 4,5 милијарди евра на рачуну, да је ликвидна и нема потребе за новим задуживањем.

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски истакао је да План раста за Западни Балкан представља моћни симбол посвећености ЕУ реформама:

- Ова посвећеност није само декларативна, већ се огледа кроз грантове и повољне кредите. У овом процесу приступ финансијској помоћи је кључни елемент.

Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да Западни Балкан не треба да чека да уђе у ЕУ, већ да би требало пре тога сви у региону да се међусобно повежу:

- Процес интеграција је веома дугачак и велики је јаз између онога што добијају земље чланице ЕУ и државе региона у процесу евроинтеграција. Једна од наших суседних земаља, која је део ЕУ, добије сваке године 4.000 евра по становнику, а ми овде добијамо 123 евра по особи.

Премијер лажне државе Аљбин Курти промашио је тему, па је говорио о "међусобном признавању, безбедносним претњама, терористичким нападима".

Помоћник државног секретара САД за Европу и Евроазију Џејмс О'Брајен изјавио је да ће се док земље спроводе реформе, одлучивати о конкретним иницијативама од којих би корист имали грађани региона и предузетници.

- Као прво, реч је о јединственој европској платној зони. Конкретно, то сваком појединцу доноси уштеду од око пет одсто. Друга ствар су "зелени коридори", што је термин који се односи на приоритетне путеве за превоз важних роба. Недавна истраживања показала су да камиони проводе више од 80 одсто свог времена чекајући на граничним прелазима широм Западног Балкана. Током овог процеса, ниједна земља неће моћи да блокира неку другу тј. да уложи вето.

О судбини динара на КиМ

ПРЕДСЕДНИК Вучић је истакао да је забрана продаје српске робе на Косову и Метохији, као и најава укидања платног промета Приштине са Србијом, хистерични напад на српски народ на КиМ. О томе је разговарао и са О'Брајаном.

- Наставићемо консултације о томе. Увек ћемо бити уз свој народ, трудићемо се, тражићемо и налазићемо одговоре. Од 2021. године 10 важних договора и иницијатива није могло да буде усвојено у ЦЕФТА, захваљујући томе што једна чланица то блокира. Ајде погодите ко је то? Сви други сагласни, сви хоће, али оно што је важно што је рекао О'Брајан, а то је онај ко зауставља друге, у наредном периоду, уз врло стриктан и строг приступ, заустављаће у ствари себе.

О Брајан је истакао да САД подржавају мапу пута из Охридског споразума.

Други хтели волан

ВУЧИЋ је навео да је Отворени Балкан иницијатива људи са овог поднебља који су сами сели за сто и договорили се, а да је она некима сметала, јер нису могли њом да управљају.

- Није им сметао Отворени Балкан јер није у формату 5 плус 1 - пет земаља и један ентитет, већ што они нису управљали воланом. Није нас неко поставио на сто и наредио нам како то треба да изгледа. Зато ми ту иницијативу волимо. Берлински процес је допринео одређеним стварима. Немамо ништа против. Отворени Балкан решава веома важна питања попут тржишта радне снаге које ће сада бити регулисано са Албанијом и Северном Македонијом, али је питање колико ће времена бити потребно како би било регулисано и са другим земљама региона. То смо могли само кроз Отворени Балкан и срећан сам што смо то урадили.

Нисам бабица губитницима

ПРЕДСЕДНИК је оценио да су избори одржани 17. децембра били најчистији и најпоштенији са најмање приговора и жалби од кад постоји вишестраначје у Србији.

- Видели смо извештај Савета Европе, многе ствари, које су говорили и хвалили систематски приступ и понашање државе током избора и на изборни дан. Нисам заинтересован да будем бебиситерка и бабица за политичаре који губе изборе по десети или петнаести пут, па им је потребно да се оправдају пред својим бирачима - рекао је председник одговарајући на питање да ли је спреман да прихвати међународну истрагу о гласању. - Спреман сам да разговарам о унапређења самог изборног процеса и свега другог. Али, немојте да унижавате своју земљу. Србија је независна и суверена земља.

Влада до 15. марта

ВУЧИЋ је истакао да се нада да ће нова влада бити формирана до 15. марта, а да се конститутивна седница Скупштине може очекивати од 1. фебруара:

- То је важно, јер Србија мора брзо да реагује и да донесе бројне законске одлуке, норме везане за "Експо", као и за план раста. То је за нас од пресудног значаја. Сад је та трка између онога што морамо да урадимо да бисмо достигли раст, да бисмо могли да остваримо оно о чему смо причали. Зато нам се жури. Већ за који дан постављамо шипове за "Експо". Припремни радови су урађени, то се ради неких седам, осам месеци. Идемо за седам, осам дана када то буде спремно на постављање првих шипова и ту почиње да ниче "Експо". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)