"СВАКОДНЕВНО ТЕРОРИШУ СРПСКИ НАРОД" Петковић: Неопходно да Приштина повуче кораке ка деескалацији

Биљана Ристивојевић

19. 10. 2023. у 14:13

ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић састао се данас са словеначким специјалним изаслаником за Западни Балкан Анжејем Франгешом, кога је информисао о свеобухватној ситуацији у покрајини и истакао је да је неопходно да Приштина повуче конкретне кораке у циљу деескалације ситуације на северу покрајине и уздржи се од једностраних, насилних и противправних акција којима свакодневно терорише српски народ и изазива нове кризе и тензије на терену.

СВАКОДНЕВНО ТЕРОРИШУ СРПСКИ НАРОД Петковић: Неопходно да Приштина повуче кораке ка деескалацији

Фото: Принтскрин/Пинк Тв

Састанку је присуствовао и амбасадор Републике Словеније у Србији Њ. е. Дамијан Бергант, наводи се у саопштењу Канцеларије.

Петковић је саговорницима указао на константно институционално, политичко и физичко насиље које над Србима у покрајини спроводи режим премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, а које је 24. септембра довело и до трагичних догађаја  у Бањској које свакодневно Куртијев репресивни режим користи за додатни обрачун са Србима.

Он је изразио забринутост због учесталих, неоснованих и противправних хапшења Срба, као и због свакодневних акција тзв. специјалне полиције на северу покрајине, која ни по једном споразуму не би смела ту да се налази.

Петковић је подвукао да је Београд одлучан да сва отворена питања решава мирним путем у оквиру дијалога под посредством ЕУ, као и да је неопходно да Приштина формира Заједницу српских општина на коју Срби са КиМ чекају више од 10 година и што је обавеза Приштине преузета у дијалогу у Бриселу, али да Аљбин Курти својим свакодневним потезима и запаљивим изјавама руши све до сада постигнуте споразуме.

Како се наводи, Петковић је скренуо пажњу и на чињеницу да власти у Приштини, на челу са Куртијем, на све начине покушавају да спрече спровођење локалних избора на северу Косова и Метохије, иако је Српска листа изразила спремност да на њима учествује.

Закључио је и да је Курти главни кривац за тренутно, неодрживо стање на терену које води покрајину и цео регион ка новим тензијама и кризним ситуацијама, што не иде у правцу деескалације, већ директне ескалације стања на КиМ, док Београд и Срби на КиМ желе трајни и одрживи мир на простору покрајине.

БОНУС ВИДЕО: ПРЕТХОДНА ВЛАСТ ДАВАЛА ЛАЖНА ОБЕЋАЊА, ВУЧИЋ ГРАДИ: Како је Прокоп изгледао 2012. а како сад

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ТАЈНИ ДОГОВОРИ ИЗ 80их: Како су САД наоружавале Техеран, Регана умало коштало фотеље, умешан државни врх - афера Иран-Контра (ФОТО)

ТАЈНИ ДОГОВОРИ ИЗ 80их: Како су САД наоружавале Техеран, Регана умало коштало фотеље, умешан државни врх - афера Иран-Контра (ФОТО)

ОЛИВЕР Норт је амерички политички коментатор и пензионисани пуковник Корпуса америчких маринаца који сваком својом појавом подсети на контроверзе које се вежу за његово име.

09. 04. 2026. у 12:33

Коментари (34)

АМЕРИ У НЕВЕРИЦИ: Навијачи Лејкерса траже да бивша вереница Луке Дончића добије статуу испред дворане!