МИНИСТАР ЈОВАНОВИЋ: Приступањем Дигиталној Европи Србија се сврстава у ред чланица ЕУ

Танјуг

01. 07. 2023. у 11:25

ПРИСТУПАЊЕМ пројекту Дигитална Европа Србија се практично сврстава у ред земаља чланица ЕУ, јер су ти фондови доступни свим нашим компанијама, изјавио је данас министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.

МИНИСТАР ЈОВАНОВИЋ: Приступањем Дигиталној Европи Србија се сврстава у ред чланица ЕУ

Фото: Министарство

Програм Дигитиална Европа подразумева сарадњу са државама Западног Балкана, међународну сарадњу и подршку економском развоју са акцентном на мала и средња предузећа, а Јовановић је за РТС истакао да је то одлична вест за сектор инфомационих и комуникационих технологија (ИКТ).

- Стварно је то одлична вест за наш ИТ сектор и могућност за даље раст, јер смо прошле године остварили рекордан, рецимо, извоз ИКТ сектора од 2,7 милијарди евра, а већ ове године, прва четири месеца, настављамо са растом од чак 43 одсто, када је у питању извоз. Дакле, наш ИТ сектор наставља са даљим запошљавањем и у првих шест месеци ове године је повећан број запослених у овом сектору за око 3.500 - навео је Јовановић за РТС.

Према његовим речима, у питању су бесповратна средстава за која практично сви могу да конкуришу.

- Очекујем да ће то бити различити конзорцијуми и треба истаћи да у нашем ИТ сектору већ сад имамо више од 105.000 запослених и да је то сектор који прави велики суфицит када је у питању извоз. Дакле, стварамо додатну вредност, наша памет и наша знања праве ту вредност коју извозимо у Европу и свет - истакао је Јовановић.

Он је додао да је мало ко веровао 2017. године да ће бити направљен овакав успех са дигитализацијом.

- То се види на више поља. Једно је трансформација јавне управе кроз увођење електронске управе. Данас грађани користе многе електронске услуге и на тај начин комуницирају са јавном управом. Рецимо, у Унији су рекли да смо једна од 10 земаља на свету која најбрже напредује када је у питању електронска управа - рекао је Јовановић.

Како каже министар, други показатељ трансформације српске привреде је то колико је постала агилна и колико смо се са страних инвестиција које су се базирале на радно интензивним делатностима померили на оне инвестиције које подразумевају нову технологију, ново знање и колико је заправо резултат нашег ИКТ сектора.

- Споменуо сам колики је извоз био прошле године, ми очекујемо са овом стопом раста да до краја године достигнемо можда и четири милијарде - додао је Јовановић.

Указао је да је Србија донела стратегију развоја вештачке интелигенције 2019. године.

- Основали смо Институт за развој вештачке интелигенције и успоставили смо националну платформу коју смо бесплатно понудили нашим институтима, факултетима, универзитетима, али и стартаповима, дакле тим младим ИТ компанијама које раде у једном од четири научно-технолошка парка широм Србије - објаснио је Јовановић.

Навео је да они на тој платформи развијају различите симулације, моделе, софтвере који се базирају на вештачкој интелигенцији. Јовановић је рекао да је у ИКТ сектору просечна нето плата преко 200.000 динара, а да је у ИТ сектору просечна нето зарада преко 252.000 динара.

- То је сектор који стално тражи нове таленте, ново знање и зато је битно што је Република Србија у претходних шест година на иницијативу председнице владе, доста тога урадила у дигитализацији система образовања и просвете, што смо увели рецимо информатику и рачунарство као обавезан предмет од 5. до 8. разреда - рекао је Јовановић.

Он је додао да већ сада имамо трећу или четврту генерацију младих који су радили ту информатику и рачунарство у основној школи и који имају тај алгоритамски начин размишљања. На питање да ли су људи обучени за конкурисање за новац из фондова ЕУ, Јоановић је одговорио да сматра да неће имати проблема јер наши научници, истраживачи, институти већ то раде, а сада ће им фондови бити много лакше доступни.

Јовановић је нагласио да ће Министарство информисања и телекомуникација и Министарство науке бити на располагању свима којима је потребна помоћ приликом аплицирања за ове фондове. Говорећи о искључивању Приштине из програма Дигитална Европа, Јовановић је рекао да је битно да наши европски партнери коначно конкретним примером и политичким и економским показују да схватају ко на Косову и Метохији прави проблем и ко је тај ко жели сукобе и не поштује споразуме.

- Мислим да ми треба да наставимо паметно да радимо, да будемо фокусирани на мир и стабилност, економски просперитет, а ту је дигитализација једна од кључних ствари - закључио је Јовановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона