"ГАРДИЈАН" ПОХВАЛИО БРЗО РЕАГОВАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Разлика између акције Србије и неактивности САД након масовних убистава

Новости Онлајн

10. 05. 2023. у 13:27

СРБИЈА је прошле недеље доживела две одвојене масовне пуцњаве у којима је убијено више десетина људи, међу којима има и деце. Србија, нација која се везује за трећу по највишој стопи поседовања оружја у свету, потресена је овим насиљем, пише Гардијан.

ГАРДИЈАН ПОХВАЛИО БРЗО РЕАГОВАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Разлика између акције Србије и неактивности САД након масовних убистава

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Председнику Србије Александру Вучићу није требало дуго да предузме брзу акцију. Само дан након ових бесмислених пуцњава, Вучић је најавио неколико мера које ће спречити даљу трагедију. Мере укључују забрану нових дозвола за оружје, строже казне за илегално поседовање оружја, психолошке провере власника оружја и амнестију за предају илегалног оружја.

Само два дана, после два стравична масовна стрељања, Србија је требало да делује. Зашто након више од 200 масовних пуцњава само у 2023. години, Сједињене Државе нису предузеле сличну свеобухватну акцију, или много акција уопште?

Дан за даном, САД доживљавају бесмислено насиље из оружја, а ипак је општеприхваћено да ће законодавци учинити мало да спрече следећу масовну пуцњаву. Ово је упркос томе што су Американци јасно дали до знања да не желе празне столице за својим столовима и не желе да њихова деца деле искуства и трауме са ратним ветеранима. Једноставно речено, већина Американаца жели да се предузму мере против насиља у вези са оружјем. Разлика између акције Србије и неактивности САД своди се на политички утицај индустрије оружја. САД не могу да предузму свеобухватне акције које фаворизује већина Американаца, укључујући чак и универзалне провере прошлости, јер је мала – али моћна – мањина законодаваца усвојила потпуну супротност лобија за оружје разумним законима и прописима о оружју. Оружарски лоби – а не само НРА – провео је деценије чинећи ово могућим, усмеравајући бескрајне количине донација политичким кандидатима, као и стварањем екстремистичког погледа на други амандман који је антагонистички према свим ограничењима и заштитним мерама ватреног оружја. Разлика између акције Србије и неактивности САД своди се на политички утицај индустрије оружја.

Оружани лоби жели да Американци верују да не постоји законски или регулаторни лек за насиље оружјем. Њени најгласнији гласови говоре Американцима да се не „моле довољно“ да престану масовна пуцњава. Они окривљују ментално здравље. Они упиру прстом у све и свакога осим на стварни узрок оружаног насиља у САД. Иако чине све да одвуку пажњу, једно је јасно, покољ је узрокован широким и лаким приступом пушкама.

Како знамо да је то приступ оружју? Јер када владе, посебно државне владе, успоставе здраворазумске мере заштите, видимо мање убистава, мање смрти и мање траума. Слично Србији, и друге земље су одмах кренуле у акцију након масовних пуцњава. Влади је била потребна само једна масовна пуцњава у Аустралији да би забранила јуришно оружје, а у деценијама откако је стопа смртности од ватреног оружја опала у земљи. Велика Британија није доживела масовну пуцњаву од 1996. године, када је забранила одређено оружје након пуцњаве у којој је убијено 16 школске деце и једна одрасла особа у Данблејну. Након пуцњаве у Крајстчерчу на Новом Зеланду, влада је понудила програм откупа и уклонила из промета скоро 60.000 комада ватреног оружја.

Овде код куће, видели смо побољшања након што су државе као што су Калифорнија, Колорадо, Мериленд и Мичиген предузеле мере да попуне празнине које су оставили законодавци на савезном нивоу. Ове државе признају да када се јуришно оружје или магацин великог капацитета користи у јавној масовној пуцњави, скоро 14 пута више људи је повређено, а двоструко више људи је убијено. Чинећи то, учинили су своје државе безбеднијим, али недостатак савезне акције их и даље чини рањивим на оружје које је донето из других држава. Упркос томе, Калифорнија сада има седму најнижу стопу смртности од ватреног оружја у земљи, док су државе са слабијим законима о оружју, као што су Мисисипи, Луизијана и Нови Мексико, међу највишима. Ово није случајност. Када државе уведу строже мере заштите, мање људи умире од ватреног оружја. Србија је јасно забележила успехе ових других нација које стављају људе изнад оружја. Шта ће бити потребно да амерички законодавци који су задужени за новац и утицај лобија за оружје ураде исто? Не мора бити овако. Американци не морају да живе парализовани у страху да ли ће наше школе, наше богомоље, наше здравствене установе или наши тржни центри бити позорница следеће националне трагедије. Америчка влада заправо може да заустави насиље оружјем као и друге земље, али само ако наши креатори политике почну да одговарају људима, а не индустрији. Друге нације су искусиле масовне пуцњаве, али у САД превише наших законодаваца зависи од донација индустрије оружја и подршке да предузму храбре акције потребне за спасавање живота.

Слободна штампа је на удару вишеструких снага. Медији затварају своја врата, жртве поквареног пословног модела. У већем делу света, новинарство се претвара у пропаганду, јер владе диктирају шта се може, а шта не може штампати. Само у последњих годину дана стотине новинара је убијено или затворено због обављања свог посла. УН извештава да је 85% светске популације доживело пад слободе штампе у својој земљи последњих година. Прошле недеље обележен је 30. годишњи Светски дан слободе медија, дан када сви размишљају о важности слободе изражавања као основног за сва друга права. То је такође прилика за обећање подршке независним медијима – јер без чврсте и слободне штампе здрава демократија је немогућа.

БОНУС ВИДЕО: ИСПРЕД ШКОЛЕ МРТВА ТИШИНА - Велики број грађана одају почаст у књизи жалости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (195)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве