КУРТИ У ПАРЛАМЕНТУ ПРИШТИНЕ: Француско-немачки план по узору "две Немачке" - ово није "узми или остави"

Тањуг

09. 02. 2023. у 12:58

ПРЕМИЈЕР привремених приштинских институција Аљбин Курти изнео је данас на седници парламента детаље о француско-немачком предлогу за нормализацију односа Београда и Приштине за који је Курти током ове седмице рекао да га је Приштина, у принципу, већ прихватила.

КУРТИ У ПАРЛАМЕНТУ ПРИШТИНЕ: Француско-немачки план по узору две Немачке - ово није узми или остави

Фото: Профимедиа

Курти је рекао да француско-немачки предлог, сада познат као план ЕУ, није коначни споразум, већ основни споразум, који Приштина сматра добром основом за даље разговоре.

Курти је навео да постоје параграфи у предлогу који се односе на де факто признање, објавио је Репортери.

"Овај споразум, који има целе параграфе и реченице преузете по узору на две Немачке, јесте основни споразум, а не правно обавезујући коначни споразум који нам је потребан", истакао је Курти.

Он је рекао да није било могуће да дођу из Париза, Берлина и Брисела и донесу коначан договор, јер ће за то бити потребна дуга дискусија. 

Нису нам донели предлог узми или остави, навео је Курти.

Према његовим речима, данас постоји међусобно непризнавање, а Приштини је, како је рекао, "потребно међусобно признање".

Курти је оценио да Приштина до данас није имала предлог у којем постоје европски и демократски концепти са универзалним вредностима, као што је план ЕУ.

Курти је говорио и о последњем поглављу које говори о примени претходних споразума и рекао да се у Београду води, како је навео, "политички рат да се једна тачка стави испред друге, тако да је ЗСО предуслов и центар".

Курти је иронично коментарисао неке наводе опозиције рекавши да, колико год му поручују да не прихвата коначни споразум без међусобног признавања, те речи треба да кажу и представнику САД за Западни Балкан Габријелу Ескобару, пренела је Коха.  
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (5)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена