ПОДРЖАЛИ ЧЛАНСТВО ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ У УНИЈИ: Запад потпуно отворио карте када је реч о односу према нашој земљи

Е. В. Н.

19. 01. 2023. у 11:29

ЕВРОПСКИ парламент подржао је јуче захтев за чланство лажне државе Косово у ЕУ и позвао на интензивирање дијалога Београда и Приштине на основу - међусобног признавања.

ПОДРЖАЛИ ЧЛАНСТВО ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ У УНИЈИ: Запад потпуно отворио карте када је реч о односу према нашој земљи

Фото АП

Ови захтеви "провучени" су кроз амандмане социјалдемократа који су усвојени уз Годишњи извештај о имплементацији заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ, известиоца Дејвида Мекалистера. Европска народна партија (ЕПП) затражила је да се о њима одвојено гласа.

У усвојеним амандманима осуђује се низ "ескалаторних потеза" Србије и актера подржаних од стране Србије, који укључују "нелегитимне блокаде, насилне нападе и претњу војном акцијом". Додаје се да је независност тзв. "Косова" неповратна, а понавља се и позив државама чланицама ЕУ, које то до сада нису учиниле, да признају једнострано проглашену независност Косова.

Дејвид Мекалистер, Фото АП

Иначе, Мекалистеров извештај усвојен је са 407 гласова за, 92 против и 142 уздржана. У тексту се, између осталог, жали због ниског усаглашавања Србије са заједничком спољном и безбедносном политиком, посебно у погледу агресорског рата Руске Федерације против Украјине. Нашој земљи је опет "запрећено" застојем у интеграцијама, односно тражи се да даља преговарачка поглавља буду отворена тек када Србија ојача своју посвећеност реформама у областима демократије и владавине права и покаже пуну усклађеност са политиком ЕУ. Другим речима, Београду је још једном отворено поручено: нећете направити ни корак ка ЕУ уколико се не прикључите санкцијама против Москве.

Резолуцију ЕП, шеф дипломатије Ивица Дачић оценио је као још један пример огромног лицемерја:

- ЕП замера Србији на неусаглашености са спољном политиком ЕУ, а не помиње да Косово не жели да спроводи Бриселски споразум који је потписан под покровитељством ЕУ. Зар Бриселски споразум и Заједница српских општина нису основни елемент европске спољне политике? Исто тако, прича се о територијалном интегритету Украјине, а позива се на нарушавање територијалног интегритета Србије. Пре "дељења лекција" Србији, ЕП би требало да се усагласи са основним принципима међународног права о заштити територијалног интегритета свих држава на свету осим ако не мисли да Србија нема право на међународно право.

Оливер Вархељи , Фото АП

Проф. др Слободан Зечевић, из Института за европске студије, каже за "Новости" да је владавина права била главна кочница и раније у отварању кластера и да је увођење санкција Русији само још један аргумент:

- Што се тиче принципијалне усклађености, ми се јесмо ускладили, али нисмо увели санкције, а од нас се тражи да се то практично уради. Резолуција ЕП нема обавезујућу снагу, али има моралну тежину и одржава амбијент и чињеницу да ће се у наредном периоду наставити заоштрени односи између Запада и Русије. Питање је какве су последице нашег става, не можемо да напредујемо у процесу европских интеграција. А осим тога, још важније је да ли ће бити тихих санкција, смањивања инвестиција, западних улагања...

Запад не мисли на права Срба на КиМ , Фото Танјуг

Потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић каже, за "Новости", да ни ова резолуција није ништа другачије од онога што европосланици од почетка руске агресије на Украјину очекују од Србије.

- У једном делу се констатује да Србија има низак проценат усклађености. Тешко је очекивати да би Србија могла да напредује у приступном процесу ЕУ без хармонизације своје спољне политике са европском. То се најбоље видело прошле године која је завршена без отварања нових кластера. Резолуције Европског парламента нису обавезујуће за остале институције ЕУ, али изражавају политички став већине посланика у парламенту и треба их озбиљно примити к знању.

Бриселу није по вољи наш однос са Русима , Фото АП

Осим "непослушних" држава, тема у ЕП био и комесар за проширење Оливер Вархељи. У тексту је изражена и забринутост због његовог рада и наводи се "да комесар за суседство и проширење намерно настоји да заобиђе и поткопа улогу демократских реформи и реформи владавине права у земљама које хоће да се придруже Унији". Зато се апелује на ЕК да покрене независну и непристрасну истрагу о томе да ли "поступање и политика коју заговара Вархељи представља кршење Кодекса понашања чланова Европске комисије и његових обавеза".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије