ПРЕМИНУО ГЕНЕРАЛ БОЖИДАР ДЕЛИЋ

Биљана Ристивојевић

23. 08. 2022. у 13:55

ГЕНЕРАЛ у пензији Божидар Делић преминуо је данас у 67. години, након дуге и тешке болести.

ПРЕМИНУО ГЕНЕРАЛ БОЖИДАР ДЕЛИЋ

Фото: Принтскрин/ тв хепи

Делић је у овом сазиву Скупштине Србије изабран за потпредседника. На изборима 3. априла био је носилац листе коалиције Нада, као председник покрета „Нема назад – иза је Србија“, што је био и слоган 549. моторизоване бригаде, која је деловала деведесетих током рата на Косову.

Најмлађи потпоручник, најмлађи пуковник и генерал у ВЈ, ступио је на дужност 1997. године. Ова 549. бригада у периоду 1998-1999. учествовала је, између осталих, у бици на Паштрику борећи се против тзв. Ослободилачке војске Косова, која је насртала са територије Албаније, и НАТО-а.

Са КиМ се повлаче након потписивања Кумановског споразума, што је, како је сам Делић више пута истицао, тешко пало многим војницима и добровољцима ове бригаде. Делић је међу својим војницима, али и у јавности, углавном сматран генералом који је увек био са својом војском. До последњег дана одржавао је контакте са свим својим војницима.

У делу јавности због битке на Паштрику бригада је добила Орден народног хероја. Делић  је, како је истицао, пензионисан незаконито 2005. године, у 49. години.

У актуелном сазиву Скупштине нашао се на месту потпредседника Скупштине, на предлог коалиције НАДА, чији су део, уз Делићев покрет, Демократска странка Србије и Покрет обнове Краљевине Србије.

У својој политичкој каријери био је део Српске радикалне странке, као и Српске напредне странке.

Јовановић: Неизмерна част што смо последње политичке борбе водили заједно

Председник Нове Демократске странке Србије и један од лидера коалиције Нада, Милош Јовановић, опростио се данас од генерала Божидара Делића, који је био носилац листе "Наде" на изборима 3. априла.

- Данас нас је напустио српски ратник и генерал, Божидар Делић. Била ми је неизмерна част што смо последње политичке борбе водили заједно. Нека му је вечна слава - написао је Јовановић на инстаграму уз црно-белу фотографију Божидара Делића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (21)

НАПАД НА ИРАН СВЕ БЛИЖИ? Трамп дао рок Техерану, па упозорио: Десиће се лоше ствари! Војска у Персијском заливу, чека се наређење