ПРОЖИВЉАВАЛА САМ СВАКУ СРПСКУ ДРАМУ: Др Наталија Алексејевна Нарочницка, инострани члан САНУ

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

16. 01. 2022. у 09:00

ПОСЛЕ четрдесет година, од када је чувени совјетски историчар и академик, директор Историјског института Академије наука СССР Алексеј Леонтјевич Нарочницки постао инострани члан Српске академије наука и уметности, такву част је недавно, у новембру прошле године добила и његова ћерка Наталија.

ПРОЖИВЉАВАЛА САМ СВАКУ СРПСКУ ДРАМУ: Др Наталија Алексејевна Нарочницка, инострани члан САНУ

Др Наталија Алексејевна Нарочницка / Фото архива

Велико поштовање према нашој историји, љубав према српском народу наследила је од оца. Нарочницка је не само угледна историчарка већ и дипломата са великим искуством јер је од 1981. до 1989. радила у Секретаријату УН у Њујорку.

Она је била у нашој земљи у време крваве агресије НАТО. Желела је да буде са својом браћом и сестрама Србима. У интервјуу, за "Новости", разговарали смо не само о историји, него и будућности односа Русије и Србије, као и о томе како она види данашњу ситуацију у свету.

- Да је жив мој отац Алексеј, сигурно би био поносан на то што сам и ја пријатељ Срба као што је и он био. Мајка Лидија је такође била историчарка. У мојој породици заиста постоје наследна љубав и оданост према Србима. Сваки долазак у Србију мене радује и надахњује - каже нам Наталија са којом смо разговарали у Москви, у њеном кабинету у Фонду историјске перспективе чији је она председница.

* Одрасли сте у породици која је имала велике симпатије према Србима. А када сте ви први пут дошли у Београд?

- Било је то 1994. године, дошла сам на конгрес на коме се говорило о духовно блиским народима. Радовала сам се доласку, мада је то било тешко време и код нас у Русији као и у Југославији. Код нас је био проблем са новцем да се купи авионска карта, а у Југославији је био проблем са бензином. У Русији као и у Србији је био увек велики број људи који су знали и мислили да смо ми врло блиска и слична два народа. Прозападно оријентисани су били они из либералних кругова. Свесна сам била да распад земље доноси много проблема и штете. Зато сам била против распада СССР, као што ми је било жао кад се распала Југославија. Нисам жалила због пада комунистичког система, већ ми је било жао што се распада нешто на чему су наши преци у Русији радили 300 година.

* Касније сте код нас дошли кад су Срби били у драматичној ситуацији и кад је НАТО показао своју окрутност бомбардујући цивилне циљеве...

- Била сам у време НАТО агресије у Београду. Дошла сам три дана после првих бомби. То што сам тих дана видела у Србији памтићу цели живот. Сећам се кад ме је бугарска официрка на граници питала: "Знате ли да је тамо рат? Зашто идете у Србију?" Ја сам јој одговорила да знам да је рат и да зато и идем јер сам солидарна са Србима. Бугарка ми је вратила пасош и рекла: "Нас је срамота због тога што бомбардују наше суседе". Никада нисам скривала да сам увек проживљавала историјске драме кроз које је пролазио српски народ. За време агресија НАТО у Београду сам упознала познате историчаре, пријатеља мог оца Милорада Екмечића, затим Василија Крестића, Чедомира Попова и друге. Спријатељила сам се са Славенком Терзићем, који је касније постао амбасадор Србије у Москви. Високо сам ценила и Борислава Милошевића, који је био у том тешком времену амбасадор Југославије у Русији. Запамтила сам га као врло образованог човека, амбасадора лепих, господских манира.

* Многи угледни Руси кажу да НАТО не би смео да разара Србију и убија невине људе да је тада Русија била знатно јача и да је председник био Путин. Шта ви мислите о томе?

- То је тачно. Тада је Јељцинова Русија била слаба и реално није могла да заустави агресију НАТО. Данашња Русија је у видном расту, има јаку и добро опремљену армију. И Путинова реч се боље чује и уважава од Јељцинове.

Др Наталија Алексејевна Нарочницка / Фото архива

* Запад је показао своју дволичност код распада Југославије, али и пре тога у СССР...

- Сетимо се примера Грузије. Запад је сматрао да Грузини као народ имају право на самоопредељење. Слично је било и са републикама бивше Југославије. Али кад Руси кажу да желе да живе у истој држави онда се Запад томе противи. Исто је кад Срби спомену да би хтели да сви живе у истој држави - на Западу одмах скоче и томе се противе. Ја, иначе, нисам антизападни човек. Поштујем и ценим све што је добро на Западу. Али они нас сматрају туђима, а главни разлог је религијска разлика. Живећи и радећи у Паризу, уверила сам се да тамо међу интелектуалцима има доста оних који уважавају Русију. Али, то није случај са чиновницима у Бриселу. Није претеривање кад кажем да бирократе у Бриселу ништа не знају о нама. У то сам се уверила и кад сам као члан руске Думе службено долазила на састанке у Брисел. Последњих тридесетак година Европа је у паду. А некада су управо по образовању и науци европске земље предњачиле и биле привлачне. Жао ми је, али Европу тек чекају још гора времена. Зар се у браковима хомосексуалаца могу родити генијални умови и велики људи којих је било у Европи?

* Каква су ваша искуства у Француској, где сте водили Европски институт за демократију и сарадњу?

- Имала сам одличне контакте и спријатељила сам се са образованим људима из конзервативних кругова. Добро су била посећена моја предавања о хришћанском свету. У тим круговима је много оних којима се свиђа и поштују то што Русија жели да сачува традиционалну породицу, традицију и своју културу коју смо наследили од предака. Многи су у Западној Европи свесни каква им опасност прети. Жао ми је што је Европа изгубила улогу коју је имала у светској политици. Они више немају ни иницијативу, а ни интересантне идеје. Постали су слепи послушници Америке.

* Интересантно је да у Западној Европи тврде да се од свих дошљака најбрже интегришу они који дођу из словенских земаља, пре свега из бивше Југославије и Русије...

- Руси и Срби су отворени народи и брзо успостављају контакте без обзира на то што чувају и воле своју традицију. За разлику од нас који кад дођемо у Западну Европу поштујемо њихову културу и обичаје, сада им долазе мигранти који агресивно показују да хоће да живе по својим правилима. Та убрзана исламизација Европе изазива незадовољство код оног дела домаћег становништва које тражи да се поштују домаћа култура и начин живота.

* Срби су ту агресивност младе муслиманске популације одавно осетили на Косову и Метохији. Али, тада Запад није имао разумевања за њих. Сада то осећају и на својој кожи...

- Европа и иначе Запад ће тек платити цену што су подржавали Албанце и њихов сепаратизам на Косову. Већ сада имају са њима проблеме због трговине дрогом. Била сам на КиМ и имала прилике да разговарам са људима. Спавала сам у Грачаници, али смо обишли и друге крајеве. Због подршке Запада амбиције Албанаца расту и они сада показују своје праве циљеве када све отвореније говоре о стварању "велике Албаније". Нажалост, на Западу нема оштрих реакција када у Приштини говоре о уједињењу Косова и Албаније. А кад било ко од Срба проговори о томе да сви Срби живе у истој држави, на Западу се одмах енергично успротиве. Ако се Албанцима дозволи да се уједине у заједничку државу биће то проблем не само Срба, већ и Македоније и Грчке.

* Како ви као угледна историчарка објашњавате да су на Западу заборавили да су им Срби били савезници у два светска рата и да су затим са лакоћом бомбардовали суверену Југославију?

- Сведоци смо да Запад сада покушава да фалсификује историју. У таквој атмосфери и "заборављају" ко су им били савезници. Балкан је био брана од Турака и Срби су гинули, штитећи не само себе него и хришћанску Европу. Својом агресивном пропагандом Запад хоће да омаловажи допринос Руса у ослобађању Европе. Наравно да настоје да омаловаже и улогу Срба у историји. Колико је био у праву Пушкин кад је говорио да је Европа незахвална и непристојна према Русији, види се и сада. Исто се може рећи да је Европа незахвална за то што је Србија учинила за њу кроз историју. Моћном лажном пропагандом су демонизовали Србе, оправдавајући агресију НАТО. Легитимизовали су терористе ОВК признајући их као међународни субјект... Омогућили су терористима да промене државне границе.

* Ви сте у Русији међу првима говорили да Међународни трибунал у Хагу није прави суд већ ради по политичком диктату Запада. Колико се међу интелектуалцима на Западу променило мишљење о Хагу?

- Образовани и објективни људи врло брзо су схватили да у Хагу нема правде и да се суди да би се оправдала интервенција НАТО. Да је то тачно, види се из статистике суђених. Одавно сам говорила да су унапред одређене "квоте" колико ће из којег народа бити суђено и осуђено. Уосталом о том суду и његовој необјективности књиге су написали не само руски научници него и они на Западу. Једна од тих књига је "Пародија правосуђа", коју је написао Џон Локленд. Занимљиво је да су на крају изведени пред суд и они руководиоци ОВК који су на почетку третирани као терористи и затим су преко ноћи претворени у лидере новонастале "државе Косово". Наравно да су у Вашингтону и раније знали ко су ти албански лидери, али су им они били потребни у рату против југословенске војске која је штитила своју земљу. Видећемо на колико ће они бити осуђени ако им се уопште изрекну казне затвора за злочине које су починили.

* Чак и они који на Западу не воле Русију признају да је она економски и војно ојачала. Али, Русија има један хронични домаћи проблем, а то је мали број становника. Како видите решење за пораст наталитета?

- О демографским проблемима се код нас оправдано све више говори. За још бржи развој привреде потребно је да Русија има више становника. Мислим да би држава морала још више да стимулише младе људе да се жене и удају и имају децу. Слажем се са онима који говоре да младим брачним паровима треба помоћи да лакше и брже долазе до стана и бољих услова за живот. Тада ће моћи бити и бројније породице. Многи млади се не удају и не жене јер немају станова. Решавање стамбених питања и подизањем стандарда предуслов је да млади људи имају више деце. Верујем да ће економски јача Русија и те проблеме ефикасније решавати.

* Каква је ваша прогноза око нормализације односа између Русије и Украјине?

- Наравно да би било добро да се смири ситуација, јер нико нормалан не жели нове жртве и погибије. Али, ја нисам оптимиста и мислим да треба времена да се стање побољша. У западним деловима Украјине је и раније постојала мржња према Русима. Слажем се са онима који тврде да је Стаљин направио грешку када је припојио Галицију СССР. Они се осећају другачијима и имају комплекс да су они нешто посебно. Тај део становништва је тешко уклопити са православним делом, који је близак Русији. Нетрпељивост унијата према православном становништву у Украјини има дубоке корене и то се тешко може променити.

* И ту налазимо неке сличности са нашим поднебљем...

- Постоји мишљење да је узрок нетрпељивости између Украјинаца и Руса због тога што су веома слични народи. Исто то се може рећи за Србе и Хрвате. Иако су минималне разлике, стално се расправља међу њима ко је бољи а ко гори. За Балкан је посебан проблем и религијска различитост. А у Украјини су политичари намерно ишли на то да уз политички утицај САД и помоћ константинопољског патријарха Вартоломеја направе раскол у Православној цркви у Украјини. Зла намера је била да се покидају све везе са Русијом. Једног дана сви се ти сукоби морају смирити, али бојим се да ће до тога проћи веома много времена.

Др Наталија Алексејевна Нарочницка / Фото архива

НЕ МЕЊАМО СТАВ ОКО КОСОВА

- РУСИЈА ће бити доследна и неће мењати став око Косова - категорична је др Нарочницка. - Важно је да народ и власти Србије не пристану на признавање Косова, а Русија ће их подржавати у свим међународним организацијама. Косово не може да постане независно све док Русија има право вета у СБ УН. Најважније је, ипак, да власти у Србији не попусте због неког обећања, а силом их нико не може натерати да признају Косово као независну државу.

ДОБИЛА ЗЛАТНУ МЕДАЉУ

НАША саговорница била је и директор Европског института за демократију и сарадњу са седиштем у Паризу. Спада у оне руске угледнике који су бранили Србе у међународној арени.

Наталија говори четири страна језика - енглески, немачки, француски и шпански. Њена љубав према Србима добро је позната, па ју је бивши председник Србије Томислав Николић 2013. године одликовао Златном медаљом за посебне заслуге у друштвеној и културној делатности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри