ЗАХАРОВА НАКОН ИЗЈАВЕ БЛИНКЕНА: Америка више не подржава независност Косова?
ПОРТПАРОЛКА Министарства спољних послова Русије Марија Захарова приметила је противречност у речима америчког државног секретара Ентонија Блинкена о недопустивости насилне промене граница, иронично упитавши да ли је то Вашингтон престао да подржава „суверенитет Косова“.
Фото: Јутјуб/Ruptly/Депоситпхотос
Конкретно, Блинкен је раније изјавио да је један од америчких циљева преговора о безбедносним гаранцијама са Русијом заштита основних принципа међународних односа, односно недопустивост насилне промене граница, ограничења учешћа у савезима, као и успостављања сфера утицаја.
-Да ли добро разумемо да Вашингтон више не подржава 'суверенитет Косова' и не противи се повратку Сирије у Арапску лигу?, прокоментарисала је Захарова на свом Телеграм каналу.
Мада, како су САД раније могле то да раде што се тиче региона са којима немају везе ни немају међународно-правни мандат за регулисање конфликтних ситуација, напоменула је портпаролка, узимајући у обзир да се „суштински противе успостављању сфера утицаја“.
Подсетимо, 10. јануара у Женеви су одржани преговори Русије и САД о руским предлозима за безбедносне гаранције. Претпоставља се да ће након тога руски предлози бити разматрани 12. јануара на савету Русија-НАТО и 13. јануара на платформи ОЕБС-а у Бечу.
Крајем 2021. Русија је објавила нацрте споразума са САД и НАТО о безбедносним гаранцијама. Москва, између осталог, захтева од својих западних партнера правне гаранције одбијања даљег ширења НАТО-а на исток, уласка Украјине у блок и стварања војних база у постсовјетским земљама.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО - ВЕЛИКИ УСПЕХ СРБИЈЕ: У 2021. години отворено је чак 18 фабрика, а започета је изградња 6 нових
Препоручујемо
ЗАХАРОВА ПОСЛАЛА ПОРУКУ ЦЕЛОМ СВЕТУ: Сви су могли да виде како се доноси важна одлука
10. 01. 2022. у 11:57
ТЕРОР НАД СРБИМА НА БАДЊИ ДАН: Каменован парохијски дом у Витомирици код Пећи
06. 01. 2022. у 18:02
СВЕ ГОРИ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Сирене завијају широм Израела, почео нови напад; Иран силовито удара по америчким базама (ФОТО/ВИДЕО)
ДРУГИ дан рата на Блиском истоку, пратите са нама дешавања уживо.
01. 03. 2026. у 07:31 >> 22:56
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ УБИЈЕН ХАМНЕИ: Једна грешка га коштала живота, Трамп имао неочекиваног савезника
СКРИВЕН дубоко у свом бункеру, Али Хаменеи није очекивао дрзак дневни напад у самом срцу своје моћи.
01. 03. 2026. у 19:16
БИО У ПОСЕТИ ЈУГОСЛАВИЈИ `89: Ко је ликвидарни ајтолах Али Хамнеи? Историјски ОБРТ за Иран - постоје само ДВЕ опције
У АМЕРИЧКО-ИЗРАЕЛСКОМ нападу на Иран, убијен је врховни верски вођа, ајатолах Али Хамнеи док је обављао своје дужности у канцеларији у Техерану.
01. 03. 2026. у 12:45
Коментари (1)