ДРЕЦУН УПОЗОРАВА: КФОР планира да повуче војнике са Косова и Метохије

Novosti online

27. 12. 2021. у 10:38

КОМЕНТАРИШУЋИ изјаву начелника Генералштаба војске Швајцарске Томаса Сислија да се не може предвидети крај мировних мисија у БиХ и на Косову и Метохији, јер би повлачење мировних снага вратило нестабилност, председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун каже да даље међународно присуство охрабрује оне који би да унитаризују БиХ, да покушају да нестане Република Српска или да буде толико обезвлашћена да постоји као нека врста невладине организације.

ДРЕЦУН УПОЗОРАВА: КФОР планира да повуче војнике са Косова и Метохије

Фото: Принтскрин

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Милован Дрецун је истакао да се тренутно на Косову и Метохији налази 3.400 припадника КФОР-а.

- Они планирају да паралелно са повећањем броја (тзв.) косовских безбедносних снага, односно замишљене "војске Косова," смањују своје присуство до минимално потребног нивоа, а то је 2.500 људи - наглашава Дрецун.

Према његовим речима, од официра и начелника генералштаба било које војске се очекује једна реална оцена ситуације на терену.

- Ја не бих могао у потпуности да се сложим са оценом Томаса Сислија. Она је тачна за КиМ да тамо треба да остану међународне снаге, али што се тиче БиХ даље међународно присуство охрабрује оне који би да унитаризују БиХ, да покушају да нестане Република Српска или да буде толико обезвлашћена да постоји као нека врста невладине организације - оцењује председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију.

Додаје да се сада из геополитичких разлога ситуација у којој Република Српска покушава да врати надлежности које су јој одузете, а које јој припадају по Дејтонском споразуму, којим покушава да се изједначи са другим ентитетом, тумачи као дестабилизација, као нагло заоштравање политичке ситуације, као потреба за додатно присуство Еуфора у БиХ.

- Видимо да је обавештајно деловање појединих западних земаља појачано, да се тамо већ налазе тимови који се декларишу као тимови за антихибридно деловање, у ствари се ради о хибридном деловању, и очекујем да ће у наредном периоду доћи до покушаја политичке дестабилизације Милорада Додика и актуелне власти у Републици Српској - сматра Дрецун.

Према његовим речима ако неко покушава да Републику Српску мимо Дејтонског споразума толико маргинализује, обезвласти, онда стварно планира политичку дестабилизацију и у таквим условима јесте потребно задржавање међународних снага.

- Што се тиче Косова и Метохије и институција које тамо функцонишу, због сталних притисака на српски народ, због насиља које је уперено против српског народа, високе стопе криминала, потребно је међународно присуство. КФОР је највећа гаранција тренутно за какву-такву безбедност српског народа, за минимум стабилности која је потребна на КиМ. Потребно је поставити и друго питање. Ако неко заиста жели да међународне снаге у потпуности обаве свој мандат на КиМ, како онда може да ради на трансформацији (тзв.) косовских безбедносних снага у (тзв.) војску Косова. (Тзв.) Косово није држава, није чланица УН, а КФОР је тамо по резолуцији 1244 која не предвиђа такву формацију - истиче Дрецун.

(РТС)

БОНУС ВИДЕО: Овако је Мариника Тепић хвалила Вучића

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве