СРБИ ИМАЈУ ДЕТЕКТОР ЗА ФОЛИРАНТЕ: "Новости" на ручку са амбасадором САД Ентонијем Годфријем

Данијела МИЛИНКОВИЋ

16. 10. 2021. у 10:00

ЗА две године колико је у Србији, амерички амбасадор Ентони Годфри прилично је искочио из уштогљених "дипломатских ципела": пропутовао је скоро целу Србију, воли да иде у кафане, научио је да кува српска јела, говори српски, пише ћирилицом и отворено поручује да се осећа - Београђанином.

СРБИ ИМАЈУ ДЕТЕКТОР ЗА ФОЛИРАНТЕ: Новости на ручку са амбасадором САД Ентонијем Годфријем

Фото Драган Миловановић

Разговарамо у, како каже, једном од његових омиљених места у престоници, где се служе традиционални филаделфијски сендвичи, а чији су власници млади америчко-српски брачни пар Алекс и Жана, који су из Њујорка са две мале кћерке дошли у Србију да живе и раде.

На питање какав је утисак стекао о Србији и њеним људима, амбасадор Годфри цитира првог америчког дипломату у Београду Јуџина Скајлера, који је пре 140 година рекао да су "искрени, директни и конзервативни народ":

- Мислим да је то у великој мери и даље тачно. Ово је фантастична земља, уживам у времену које проводим овде и што сам дуже овде, то више ствари откривам.

* Која су вам три омиљена места у Србији?

- Једно од њих мора бити Београд. Волим да обилазим кафане, паркове, мој пас воли Топчидерски парк, волим да идем на Калемегдан, по продавницима. Оно што је за мене јединствено за Београд је то да је он веома срдачан град, отворен за странце. Осећам се као Београђанин. Када одем у локалну радњу, мој месар ме не ословљава са господине, него каже "еј, комшија, како је". Увек ми је забавно и у Војводини, уживам у југу, Пироту, али мислим да би Ниш био моје друго омиљено место. А треће - Делиблатска пешчара, која је спектакуларно лепа, јединствено место, никада нисам видео ништа слично.

* Да ли сте овде стекли пријатеље?

- Наравно, Београд је једноставно такав град. Градоначелник Зоран Радојичић је један од пријатеља које сам стекао овде, многи људи из Владе такође. И у Нишу имам пријатеље, на пример доктора Милића који је на челу Клуба српско-америчког пријатељства.

* Људи овде су вас доживели као великог гурмана, чему су допринеле и ваше бројне објаве на "Твитеру" из ресторана и са киоска брзе хране...

- Људи се некада питају да ли дипломате једу само у "фенси" ресторанима, на столовима са белим столњацима. Волим једноставну храну, локалну, народску, а неку сам научио и да спремам. На пример, спремам веома добар пребранац, волим гибаницу, свадбарски купус, пљескавицу, димљену вешалицу. Волим наравно и америчку храну, а ово је једно од мојих омиљених места. А да ми се сва та калорична храна не би наталожила, вежбам шест пута недељно, од чега три пута пливам на отвореном, чак и по оваквом времену.

Фото Драган Миловановић

* Рекли сте да се у кафанама најбоље сазна шта људи у Србији стварно мисле. И шта стварно мисле, рецимо, о власти, о опозицији, о Америци, Русији... Да ли је политика "омиљено јело" на кафанским столовима?

- Људе увек занима да причају о политици са америчким амбасадором. Али, мислим да желе, као и било где другде у свету, да причају и о својој породици, будућности, о томе шта се дешава око њих, какви су им планови. Људи заиста причају о политици у кафанама, а после прве ракије буду и мало отворенији. Као човек из Њујорка, примећујем да су људи у Србији веома директни.

* Да ли је ваш први избор ракија или вино? Или можда пиво?

- Нећете ме натерати да изаберем само једно, зато што волим ракију, а и српска вина.

* Да ли је председник Вучић, који је велики љубитељ вина, био тај који вам их је открио?

- Јесте. То је, претпостављам, за мене било највеће изненађење када сам дошао, нисам знао да се у Србији производе тако добра вина и да има много одличних винарија. Али и пивара.

* Који вам је био најкориснији савет о Србији и Србима који сте добили?

- Рекли су ми да будем отворен, искрен, зато што Срби имају детектор за глупости, за фолирање, знају када нисте искрени. Још један користан савет који сам добио од пријатеља који често долази у Србију, то је да радим на свом српском. Такође су ме упозоравали да се не фокусирам превише на прошлост, да будем природан. Ми Американци смо по природи оптимисти и више гледамо у будућност. То би био и савет који бих увек понудио својим српским пријатељима.

Фото Драган Миловановић

* Пре него што сте почели мандат у Србији годинама сте службовали у Русији. Стоји ли, по Вама, мишљење које по многима преовладава на Западу, нарочито у САД, да су Срби - "русофили"?

- Не, нисам стекао такав утисак. Прво, провео сам дивно време у Москви, волим тај град, то је један од најлепших градова на свету. Али мислим да Срби сами доносе своје одлуке о томе где желе да буду у будућности. Одлука коју су донели је да је њихово место у будућности у ЕУ. САД у потпуности то подржавају и чинимо све што можемо да помогнемо Србији да достигне свој циљ - чланство у ЕУ. Нећу да кажем ништа лоше о земљи у којој сам толико уживао пре него што сам дошао овде, али се ипак питам да ли Русија дели амерички и европски циљ да подржи Србију да уђе у ЕУ.

* Значајан део својих активности, поготово на друштвеним мрежама, посветили сте унапређењу америчко-српских односа. Помислите ли понекад да радите Сизифов посао и да се поједини догађаји из блиске прошлости једноставно не могу превазићи, попут НАТО бомбардовања, признавања независности Косова...

- Не мислим да је Сизифов посао, али схватам да је тешко. Већ сам рекао, Американци гледају унапред, не уназад. Знам да има неких тешких ствари које треба да се постигну, али мислим да Србија сада има визију, мотивацију, капацитет да достигне ове циљеве.

* Мислите ли да би можда помогло када би се, рецимо, амерички званичници, попут неких европских, извинили Србији и њеним грађанима због бомбардовања 1999?

- Признајем да је наша прошлост пуна изазова и знам да је, на пример, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изразио јавно жаљење због цивилних жртава 1999. И сам сам такође то урадио. Али, та одлука је морала бити донета тада и САД то види као дан када дипломатија није успела. То је била изнуђена одлука, нисмо је хтели, али било смо принуђени да је донесемо како бисмо зауставили акције које је спроводио режим Слободана Милошевића. Направио бих јасну разлику између тог режима и српског руководства сада. Мислим да Србија не треба толико да се фокусира на прошлост и да живи с горчином због протеклих догађаја, већ да се фокусира на своју будућност, која је по мом мишљењу изузетно светла.

 

Фото Драган Миловановић

* Одлично говорите српски, знате ли неке српске изреке и која вам је омиљена?

- Свакога дана идем на часове српског, мој професор ће се стидети ако их сад не изговорим добро. Српски је диван, богат језик. Рецимо, волим ону изреку "не мешај бабе и жабе".

* Знате ли, рецимо, шта значи "запржити неком чорбу"? Многи мисле да нам САД стално "запржавају чорбу", поготово око решавања проблема Косова?

- Мислим да се за то питање мора пронаћи решење. Другим речима, да цитирам још једну омиљену српску изреку - "у том грму лежи зец". Ако видите проблем, не можете се правити да он не постоји.

* Да ли је тачно да администрација председника Бајдена жели да се косовско питање затвори до краја 2022. и да ли је могуће решење које неће подразумевати да Србија призна Косово?

- Мислим да сада постоји довољно политичке воље да се пронађе решење. Процес који се одвија између Београда и Приштине треба да буде свеобухватнији. Поздрављам што је мој пријатељ Габријел Ескобар био у прилици да подржи Мирослава Лајчака у решавању последње кризе на граници. Изазов је да решење буде дуготрајно. Оно не може бити наметнуто са стране, мора да произађе из договора Београда и Приштине.

О СВОМ ОДЛАСКУ ИЗ БЕОГРАДА

* ЈЕСУ ли тачне информације да ускоро завршавате мандат у Србији?

- Овде сам две године, то је природно време за дискусију ко ће доћи после мене, али и да видим шта ће бити мој следећи ангажман. Сада сам амбасадор у Србији и ово је мој мандат, настављам да се фокусирам на свој посао. Сигурно је да ће ми када одем, многе ствари недостајати.

БОЈКОТ НИЈЕ ДОБРА ИДЕЈА

* Једни Вам често замерају да се превише мешате у унутрашња питања Србије, а други да се мешате премало, поготово рецимо неки у опозицији који очекују већу подршку САД у њиховој борби против власти.

- Ако вас критикују обе стране онда сте вероватно на правом месту. Има оних који ме критикују да нисам довољно ангажован како би се направило боље политичко окружење, али то није нешто што ја треба да радим, већ они. То, наравно, не значи да не постоје проблеми и да нема корака које би влада требало да предузме. На пример, има озбиљних критика канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС о медијској сцени и мислим да ту треба да дође до напретка.

* Шта бисте препоручили оном делу опозиције који и даље размишља о бојкоту избора?

- Ту смо јасни, мислимо да то није добра идеја, да то није добро за демократију у Србији и надамо се да ће сви учествовати и дати могућност избора гласачима.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (2)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона