ИМЕТАК КРИЈУ 52 ФУНКЦИОНЕРА: Агенција за спречавање корупције до краја августа пречешљала 190 извештаја о имовини

Д. М. С.

20. 09. 2021. у 10:00

ТИМ Агенције за спречавање корупције открио је да су им 52 функционера послала нетачне или непотпуне податке о својој имовини и приходима, или су имовинске карте доставили тек по истеку законског рока.

ИМЕТАК КРИЈУ 52 ФУНКЦИОНЕРА: Агенција за спречавање корупције до краја августа пречешљала 190 извештаја о имовини

Фото В. Д.

Ово показује пресек учинка Агенције до краја августа, а на основу "пречешљаних" 190 извештаја функционера. Према подацима достављеним "Новостима", ова институција ће у 2021. обавити укупно 314 провера извештаја о имовини и приходима. Годишњим планом је предвиђено 200 редовних контрола, плус 114 које су пренете из ранијих година.

Како је одређено планом који Агенција усваја сваке године и који је јавни документ, на списку за 200 редовних провера у 2021. нашли су се посланици Скупштине Војводине, руководства више агенција - за лиценцирање стечајних управника, за привредне регистре, за реституцију, комисије за заштиту конкуренције, за хартије од вредности, за заштиту права у поступцима јавних набавки... Ту су и челници Народне банке Србије, неколико судија, директора, народних посланика...

Закон о спречавању корупције обавезује све функционере, од најнижих структура па до највиших представника власти, да по ступању на дужност Агенцији доставе своју имовинску карту. Треба да наведу приходе, непокретну имовину, да ли користе службени стан, евентуални удео у предузећима, податак о штедњи на рачунима, с тим што се износ не објављује. Дужни су да доставе и податке о иметку супружника и малолетне деце ако су у истом домаћинству.

Уколико током њиховог мандата дође до битне промене, односно ако им се иметак значајније повећа или умањи, дужни су да "освеже" податке. Поједини функционери, међутим, не желећи да "ризикују", Агенцији шаљу нове извештаје и кад им се плата повећа за свега неколико стотина динара, али има и оних који "забораве" на обавезу чак и ако им је конто битно отежао.

ПЛАН На списку за 200 редовних провера посланици из Војводине, Фото Н. Карлић

Према Закону, уколико је нешто сумњиво, увек постоји могућност ванредне контроле извештаја.

- Од почетка ове године било је седам ванредних провера због сумње да су подаци из поднетих извештаја нетачни, односно непотпуни. Од тога, четири ванредне провере су покренуте по службеној дужности, а три по пријави физичких лица - речено нам је у Агенцији.

ДЕЦЕНИЈА БЕЗ ПОЛОЖАЈА

КО Агенцији не пријави имовину или даје лажне податке у намери да прикрије стварно стање, може да добије затворску казну од шест месеци до пет година. Закон је предвидео и додатне последице за оне који заврше иза решетака због скривања иметка - таквима престаје радни однос и наредних 10 година не могу на јавну функцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини