ПЕТКОВИЋ УОЧИ НОВЕ РУНДЕ ДИЈАЛОГА: 3.000 дана без ЗСО, одговорност Приштине, али и Брисела
ДАНАС се навршава тачно 3.000 дана како је потписан Бриселски споразум и 3.000 дана како Приштина није формирала Заједницу српских општина и крши све споразуме у оквиру дијалога, али и 3.000 дана борбе Београда и инсистирања на дијалогу и имплементацији постигнутих споразума, изјавио је у Бриселу директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.
Фото Танјуг
- То што сам данас у Бриселу, баш на тих 3.000 дана, говори не само о одговорности Приштине, већ и одговорности Брисела, који је гарант испуњена свих споразума од 2013. године - рекао је Петковић Танјуг уочи сутрашње рунде разговора на техничком нивоу.
Како је истакао, делегација Београда ће сутра, пре свега, покренути питање формирања ЗСО, али ће инсистирати и на другим важним питањима које Приштина мора да реши - питање енергетике, слободе кретања и питање несталих, које није само техничко, већ цивилизацијско питање.
- Да бисмо могли да наставимо дијалог, да градимо поверење, неопходно је да се имплементира све договорено, јер су потпис на то ставили Приштина, Београд и ЕУ. Неопходно је да се испуни све договорено да бисмо могли да кренемо даље - рекао је Петковић.
Он је нагласио да ће разговоре у Бриселу искористити да спомене све инциденте са којима се суочавају Срби на Космету, а реч је о бројним нападима, притисцима и угрожавању основних људских права на КиМ.
- Када тражимо ЗСО, тражимо је, пре свега, да бмо обезбедили колективна права за српски народ на Косову и Метохији. А, када видимо дешавања са обележавања Видовдана, када желе да протерају Драгица Гашић из Ðаковице, нападају дечака у Гојбуљи, онда не само да нема колективних, већ ни основних људских права за Србе на КиМ - указао је Петковић.
Поновио је да је важно да се преговара, а да су дијалог и испуњење споразума, јер је то једини начин да се дође до компромисног решења.
Петковић је поручио да, колико год из Приштине стижу различите, обесхрабрујуће поруке по питању дијалога и одбијања да формирају ЗСО, и Приштина, као и Београд зна да је једино решење у оквиру дијалога и то само уз компромис.
- Да се нађемо на пола пута, да подједнако добијемо и изгубимо. А, то да једна страна све добије, а друга све изгуби, на то Београд не пристаје, као што не пристаје на различите изјаве Вљосе Османи да ће Србија пасти на колена, да неће формирати ЗСО, да им не одговара ЗСО јер је рец о моноетничком концепту. А, реците ми шта су онда данас Ђаковица, Приштина - моноетнички градови, јер тамо нема Срба - рекао је Петковић.
Зато се, истиче, Београд бори за ЗСО, због институционалног повезивања Срба на КиМ, због мира и стабилности.
- Преговори ће бити тешки, као и увек, али зато нас је народ бирао. Јер колико год да су тешке теме, бољенека су те теме за брисеслким столом него да имамо индциденте на терену, као што их имамо годинама. Инсистирамо на дијалогу и компромису - закључио је Петковић.
Препоручујемо
ПЕТКОВИЋ СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ ДОПУТОВАО У БРИСЕЛ: Београд ће инсистирати на формирању ЗСО
06. 07. 2021. у 10:39
ЛАЈЧАК ПРЕД НОВУ РУНДУ ДИЈАЛОГА У БРИСЕЛУ: Ништа није техничко у преговорима
06. 07. 2021. у 11:17
ДА СЕ И ОВДЕ ВИЈОРИ СРПСКА ЗАСТАВА Порука директора Канцеларије за КиМ уочи Водовдана
28. 06. 2021. у 00:20
ЈА ХОЋУ ДА САЧУВАМО МИР: Вучић пред пут у Брисел - Разговор нема алтернативу
13. 06. 2021. у 13:54
ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У БРИСЕЛУ? ЕУ убеђује Белгију да прихвати план који би разбеснео Русију, воде се разговори ван главне сале самита
ЕВРОПСКА комисија и Белгија тренутно воде интензивне разговоре ван главне сале самита како би усагласиле најосетљивије делове плана Европске уније за коришћење 210 милијарди евра замрзнуте руске имовине у корист Украјине, рекло је за Политико пет дипломата и званичника ЕУ упознатих са током преговора.
18. 12. 2025. у 16:38
"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!
ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.
17. 12. 2025. у 13:13
МИМУ ЗАУСТАВИЛА ПОЛИЦИЈА: Изненадило их је оно што су затекли у колима
НАКОН што их је зауставила полиција, призор у колима их је изненадио...
17. 12. 2025. у 10:09
Коментари (0)