БЕСРАМНА ПРОВОКАЦИЈА АЉБИНА КУРТИЈА: "Не може ЗСО, може планинско удружење"
ПРЕМИЈЕР привремених приштинских институција Аљбин Курти изјавио је да захтеви за једноетничко удруживање попут Заједнице српских општина, не долазе од обичних људи, већ од политичара и северних суседа, преноси Коха.
Фото: Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP/Депоситпхотос
Поновио је да тзв. Косово не може имати удружење на етничкој основи, како је дефинисано и пресудом Уставног суда из 2015. године.
Коментаришући изјаву америчког амбасадора у Приштини Филипа Коснета да тзв. Косово има обавезу да успостави ЗСО, Курти је рекао да тзв. Косово има функционалну Асоцијацију општина.
- Не мислим да је у правном и уставном поретку (тзв.) Косова могуће удружење на етничкој основи. Може постојати удружење општина на развојној основи, може бити на географској основи, попут планинског удружења "Ругово". Удружење на етничкој основи не може проћи ни у смислу духа, ни слова Устава (тзв.) Косова. И практично тако нешто је речено пресудом Уставног суда објављеном 23. децембра 2015 - рекао је Курти.
Додао је да тзв. Косово подржава права мањина и да је против маргинализације или дискриминације.
- Чини ми се да захтев за етничким удруживањем, који је актуелан већ скоро деценију, не потиче од обичних људи, већ ли од политичара и наших северних суседа - рекао је Курти.
Коснет је изјавио да тзв. Косово има обавезу да успостави ЗСО и да обе стране у дијалогу имају обавезу да поштују постигнуте договоре и обавезе.
Раније данас је амбасадор Велике Британије у Приштини Николас Абот изјавио је да његова земља подржава Заједницу српских општина, јер је њено формирање потписано у споразуму током дијалога Београда и Приштине, пренели су приштински медији.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ОТКРИО ДЕТАЉЕ ПРЕГОВОРА: "Курти десет пута тражио признање Косова, једном сам му рекао никад!" (ВИДЕО)
16. 06. 2021. у 13:02 >> 14:04
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака
ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.
02. 05. 2026. у 21:42
Коментари (2)