СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Потрага за пореклом вируса је затрована политиком

Танјуг

29. 05. 2021. у 00:14

ВОДЕЋИ експерт Светске здравствене организације (СЗО) Мајк Рајан позвао је данас на раздвајање "политике" питања порекла вируса корона од научног аспекта ове теме.

СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Потрага за пореклом вируса је затрована политиком

Фото: ЕПА

Рајан је ово изјавио неколико дана након што је амерички председник Џозеф Бајден наложио својим сарадницима да нађу одговор на питање порекла вируса, преноси Ројтерс.

- Ми бисмо веома волели када би сви раздвојили, ако је то могуће, политику од науке када је реч о овом питању. Читав овај процес је затрован политиком - казао је Рајан на прес конференцији.

Он је додао да ће бити потребне даље студије како би се утврдило порекло вируса.

Од појаве вируса у централном кинеском граду Вухану у децембру 2019. године, научници покушавају да реше загонетку порекла вируса, пише Ројтерс.

Тим који је предводила СЗО провео је четири недеље у Вухану и око њега са кинеским истраживачима и у марту навео у извештају да је вирус вероватно прешао са слепих мишева на људе преко друге животиње.

Тада је закључено „да је пренос путем лабораторијског инцидента крајње невероватан пут“.

Ипак, многи политичари и одређени број научника нису тиме били задовољни, наводи агенција.

Бајден је у среду наложио помоћницима да пронађу одговоре на порекло вируса, потенцијално укључујући могућност несреће у кинеској лабораторији.

САД су у четвртак позвале СЗО да обави другу истрагу.

- Свака земља и сваки ентитет могу слободно да следе своје теорије порекла, ово је слободан свет - рекао је Рајан.

Он је поручио да је СЗО организација која тежи да сарађује са свим својим државама чланицама да би колективно тражили одговоре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (2)

МАЊА ПОТРОШЊА, ВЕЋА СТАБИЛНОСТ: Енергетска ефикасност у служби јавног здравља