РЕВИЗОРЕ НИКО НЕ ЗАРЕЗУЈЕ: Већина оних које је ДРИ прозивала последњих година и даље воде исте фирме или су чак напредовали у каријери

САНДРА БУЛАТОВИЋ

21. 08. 2021. у 10:42

Док се питамо колико њих дочека и утврђивање одговорности пред судом, ваља имати на уму да ревизори каскају за државним службеницима

РЕВИЗОРЕ НИКО НЕ ЗАРЕЗУЈЕ: Већина оних које је ДРИ прозивала последњих година и даље воде исте фирме или су чак напредовали у каријери

Новости

КРЕНУЛИ су гласно и јасно. Од првих извештаја Државне ревизорске институције и спискова службеника, намештеника и функционера који су без много савести трошили јавна средства, сви су много очекивали. Баш као и од захтева за подношење прекршајних и кривичних пријава против њих. Више од деценију касније јавност махом не зна јесу ли најаве добиле судски епилог, али види да прозвани и опоменути и даље "успешно" воде исте фирме или су чак напредовали у каријери. У најгорем случају мирно су дочекали пензију.

После контроле пословања буџетских корисника у 2011. години ревизори су судовима поднели 193 захтева за покретање прекршајног поступка, а надлежним тужилаштвима 28 пријава за привредни преступ, као и осам кривичних пријава. Табак је требало да се пресавије против 300 одговорних људи. Ревизија је те године, када је реч само о јавним набавкама, открила да је супротно Закону потрошено 47 милијарди динара.

Извештај ревизора о томе шта су и колико радили у 2019. години показује да су саставили 241 извештај. Сваки десети динар потрошен у јавним набавкама, исплаћен је уз неки пропуст. Сам износ делује далеко мањи - 2,82 милијарде динара, али су контроле обухватиле свега 29,2 милијарде динара јавних набавки. Одговорних је, међутим, више. ДРИ је поднела 256 захтева за покретање прекршајног поступка, 12 пријава за привредни преступ и 33 кривичне пријаве, односно 301 пријаву против 384 одговорних.

Док се питамо колико њих дочека и утврђивање одговорности пред судом, ваља имати на уму да ревизори каскају за државним службеницима. Они ове године контролишту њихов рад у претходној, а захтеви судовима могуће долазе и наредне године. На њима је да открију и укажу на пропуст и прекршај, али на судовима и тужилаштвима да посао заврше.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)