После поплава у Обреновцу повећан број осигураника у „Дунаву“

Промо

15. 12. 2020. у 16:14

Након катастрофалних поплава које су задесиле Обреновац, забележен је раст броја корисника полиса осигурања на територији те општине и више од 70 одсто њих своје поверење дало је „Дунав осигурању“.

После поплава у Обреновцу повећан број осигураника у „Дунаву“

Промо

Директор Главне филијале „Дунава“ у Обреновцу Ненад Ђурић каже да та осигуравајућа кућа полисама у пољопривреди на територији општине Обреновац покрива око 750 хектара, што је око 300 малих, средњих и великих газдинстава.

Ненад Ђурић

Потенцијална штета коју је осигураницима покрило „Дунав осигурање“ на тој површини у 2020. години износи око милион евра, рекао је Ђурић на радионици коју је Компанија „Дунав“ организовала у сарадњи са „Агропресом“, у селу Ушће код Обреновца, средином децембра.

Премија осигурања када је у питању пољопривреда и није тако висока, каже Ђурић, и наводи следећи пример: за газдинство које има пет хектара засејане површине ове културе, са приносом од пет до шест тона пшенице по хектару, осигурање би износило од 5.000 до 6.000 динара, што је око 350 килограма пшенице. Врло је важно и то што надлежно министарство одобрава субвенцију премије у вредности од 40%. То доводи до закључка да готово сваки произвођач може да приушти полису осигурања, нагласио је он.

Зоран Марјановић

Зоран Марјановић из села Ушће каже да његова петочлана породица гаји товне бикове и да их сада има 60, што је нешто мање него раније, као и да је смањио сточни фонд због ниских цена. Почели су да се јављају вируси код стоке, где је тешко пронаћи лек, каже он, и додаје да је сва грла стоке која гаји на газдинству заштитио код осигуравајуће куће „Дунав осигурање“, са којом има добру сарадњу. Марјановић наглашава да је штету у производњи имао и ове године, а да је сарадњом са „Дунавом“ задовољан, те да је излазак њихових проценитеља на терен брз, а процењена штета на време се исплаћује.

Славомир Марјановић

Осигурање није јефтино, али када имате угинуће стоке, онда се исплати, додаје он и саветује да свако ко се бави овом или сличном производњом треба да је осигура.

Заменик председника општине Обреновац Милош Станојевић скреће пажњу на то да је осигурање у пољопривреди неопходно, а поготово због климатских промена које су све израженије последњих година. Као добар пример наводи газдинство породице Марјановић, која је више грла стоке осигурала код „Дунава“ и тако надокнадила сву штету која је настала у току узгоја стоке.

Милан Станојевић

Станојевић је у изјави медијима и у разговору с домаћинима истакао и да Општина помаже пољопривредницима путем градских и републичких субвенција, те истиче да имају и пољопривредну службу која даје стручне савете. Најављује да ће Општина од следеће године помагати пољопривредницима у развоју воћарства и ратарства.

Пољопривредник Милан Алексић из села Вукићевца на подручју Обреновца истакао је да већ 10 година усеве осигурава у „Дунаву“, те да с том осигуравајућом кућом има добру сарадњу, као и да је процена коректна, а исплата штете увек благовремена.

Милан Алексић

- Кад се осврнем уназад, могу рећи да је у последњих десет година свака друга донела мање или веће штете на усевима и плодовима - рекао је Алексић.

Ова година је била родна, каже он и подсећа да је пролетос град оштетио усеве пшенице чија је штета процењена на осам одсто, те да му је „Дунав осигурање“ исплатило 150.000 динара. Алексић наводи да је задовољан процењеном штетом и да ће своје усеве и стоку наставити да осигурава у „Дунаву“, те да из свог искуства може рећи да је боље осигурати пољопривредну производњу него гледати у небо и надати се да невреме и болест стоке неће направити штету. Истиче да је после недавне куповине трактора од државе добио повраћај новца од 80 одсто, те да ће на тај начин и убудуће у куповати механизацију.

Председник Удружења произвођача лешника „Обреновац“ Владимир Перишић окупљенима на радионици појаснио је да производња лешника може да буде и скупа и јефтина, у зависности од очекивања, и да за веће приносе мора више и да се уложи. Подизање засада под лешником је скупо, јер су трошкови велики и трају дужи период, јер, како каже, на већи принос лешника чека се шест до седам година.

Владимир Перишић

 

Перишић, сувласник засада једне парцеле лешника, истиче да од 2013. године, од када се бави том производњом, није осигуравао засаде, али да ће их од следеће године заштитити од природних катастрофа. Оцењује да је осигурање за пољопривредника доста важно и подсећа да су општину Обреновац 2014. године задесиле катастрофалне поплаве, као и да је његов засад претрпео велику штету, па су многе саднице и зановљене.

- Грȁд и поплаве су велики ризик за гајење лешника, а уколико је воћњак под водом, као што је био мој, мора да се осуши - појашњава он. Перишић позива младе да, ако имају потребну инфраструктуру, почну да узгајају лешнике, јер тај посао могу да раде и поред другог посла. Додаје да у тој општини има око 50 хектара под засадом лешника, углавном младих, који ће тек да дају плод.

Говорећи о свом искуству и исплативости узгоја лешника, Перишић је истакао да лешник може успешно да се гаји у Србији и да је у засаду који је у тринаестој години остварио принос од 3,5 тона плодова. Он је рекао да треба водити рачуна о правилној резидби, као и о броју изданака.

- Када је у питању сакупљање плодова, Удружење је купило усисивач за лешник уз помоћ општине Обреновац и захваљујући томе нема проблема с радном снагом за сакупљање плодова - објаснио је Перишић.

За окупљене новинаре ова радионица била је по много чему другачија, почев од одржавања на отвореном и поштовања прописаних мера због коронавируса, преко разнородности производње, до ентузијазма и посвећености домаћина пољопривредном производњом за коју су се определили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!