ГРАЂЕВИНА ЗИДА РАСТ: Корона није омела 60.699 градилишта!

З. Радовић

20. 07. 2020. у 14:04

БРОЈКА о 60.699 активних градилишта, колико их тренутно има у Србији, делује невероватно, али у Министарству грађевинарства тврде да је тачна, јер се у ову статистику рачунају сви објекти на којима нису завршени грађевински радови, као и они који нису добили употребну дозволу.

ГРАЂЕВИНА ЗИДА РАСТ: Корона није омела 60.699 градилишта!

Фото Б.Раичевић

Број места на којима ничу нови станови, путеви и фабрички погони већи је за око 16.000 у односу на исти период 2019. године, кад их је било 44.484.


Чак 10 одсто свих радова, као што је и очекивано, обавља се у Београду, где је активно 6.065 градилишта. Међу пет градова у којима се највише гради су и Нови Сад, Суботица, Крагујевац и Панчево.


На око 120 градилишта је инвеститор држава, која преко јавних предузећа координира изградњу капиталних пројеката. Њихова укупна вредност је 3,6 милијарди евра, односно 427 милијарди динара.

УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА ЗА КРАЈ

У Министарству грађевинарства објашњавају да је Законом о планирању и изградњи одређен рок важења грађевинске дозволе у погледу почетка извођења радова, али и завршетка, односно прибављања употребне дозволе.

- Изградња објекта није готова завршетком његове конструкције, већ објекта у целини, односно окончањем свих грађевинско-занатских и инсталатерских радова, као и повезивањем на инфраструктурну мрежу - истичу у ресорном министарству. - Рок у ком је инвеститору дозвољена изградња објекта је онај у ком се сматра да је тај објекат у статусу "активно градилиште", без обзира на број присутних радника на терену, односно без обзира на то да ли је завршено извођење свих планираних радова.

- Више од 5.900 радника је ангажовано на државним пројектима у области саобраћајне и комуналне инфраструктуре и изградњи станова за снаге безбедности - наводе у ресорном министарству. - У току су радови на изградњи 250 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, међу којима су обилазница око Београда, Моравски коридор, ауто-пут Прељина - Пожега, ауто-пут Сремска Рача - Кузмин, ауто-пут и брза саобраћајница Рума - Шабац - Лозница. Изводе се и радови на реконструкцији, рехабилитацији и одржавању 470 километара државних и локалних саобраћајница.

Фото Илустрација ВН

На пројектима на железници је ангажовано више од 1.500 радника на више од 300 километара деоница у изградњи и реконструкцији, укључујући брзу пругу Београд - Будимпешта и регионалне пруге. Гради се и више од 3.500 станова за припаднике снага безбедности, на којима ради укупно од 1.000 неимара у Београду, Новом Саду, Нишу, Краљеву, Крагујевцу и Сремској Митровици, док је на пројектима у области комуналне инфраструктуре, водног и ваздушног саобраћаја ангажовано више од 350 радника.

Фото Б.Раичевић

- Све док постоји потражња на тржишту, а постоји, и све док је тежња државе да убрзано развија инфраструктуру, очекујемо да сектор грађевинарства остане носилац привредног раста Србије - кажу у Министарству грађевинарства. - Као и у свим аспектима друштва, криза изазвана ковидом 19 је направила краткотрајни прекид узлазног привредног раста с почетка године, и то одмах по увођењу ванредног стања. Министарство свакодневно прати све параметре система издавања дозвола и контроле грађења и анализира импликације на сектор грађевинарства уопште и предлаже одговарајуће мере.

У Министарству додају да се не може рећи да грађевинарство посустаје под теретом кризе, већ напротив, оно је изузетно стабилно и одвија се на јасно постављеним правилима издавања дозвола, примене мера извођења радова и контроле изградње, квалитету пројеката и захтевима тржишта.

ГРАЂЕВИНА ЗИДА РАСТ

У РЕСОРНОМ министарству напомињу да је Србија остварила привредни раст од пет одсто у првом кварталу, а да је највећи допринос дао управо сектор грађевинарства.

- Остварен је највиши међугодишњи раст бруто додате вредности од свих делатности у првом кварталу, који је износио 19,6 одсто у односу на исти квартал лане - објашњавају у Министарству грађевинарства. - Вредност изведених радова повећана је за 24,4 одсто, чему су највише допринели управо велики инфраструктурни пројекти, на којима су се радови одвијали и у време ванредног стања.

Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић каже да је грађевинска оператива жива и веома активна и у доба епидемије, као и да посла има за много више радника, али да нема квалитетних и стручних мајстора.

- Највише се гради на Новом Београду, где ничу нови стамбени блокови, али има активних градилишта и по Србији - каже Родић. - Углавном је то на Копаонику и по осталим планинским центрима, као и у бањама. У току је и адаптација Куршумлијске Бање, а грађевинска активност се бележи и у сеоским срединама у којима људи граде туристичке објекте.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве