КО НЕ ПЛАТИ У РАЈУ, ПЛАТИЋЕ КОД КУЋЕ: Чак 136 економија света пристало да мења начин опорезивања мултинационалних компанија

С. БУЛАТОВИЋ

02. 11. 2021. у 11:28

ЗВАНИЧНО је 136 економија света решило да заједнички ради како би се зауставило смањење пореских основица и премештање профита у земље са нижим стопама. Споразум је у октобру потписала и Србија. Нова политика најпре ће променити опорезовање највећих мултинационалних компанија, које зарађују на одређеним тржиштима, али порез на добит плаћају у земљама са нижим стопама. Стручњаци објашњавју да Србија неће трпети последице, већ би могла да има и користи од овог договора. Највећи играчи део пореза би могли да измирују и овде. У перспективи, то би могло да значи да је пореским рајевима - одзвонило.

КО НЕ ПЛАТИ У РАЈУ, ПЛАТИЋЕ КОД КУЋЕ: Чак 136 економија света пристало да мења начин опорезивања мултинационалних компанија

Фото Shutterstock

Чланице ОЕЦД и Г20 већ годинама покушавају да спрече велике корпорације да избегавају плаћање обавеза у њиховим матичним земљама. Прошлог месеца донет је план.

- Договор о глобалном порезу може да се односи на пословне људи који воде компаније пријављене у пореским рајевима - сматра Милојко Арсић, професор Економског факултета. - И земље у окружењу имају ниже стопе пореза на профит. Свака држава ће својим законима увести нова правила или међудржавним споразумима. Наша стопа је тачно 15 одсто. Ова мера заиста иде ка правичности и смањењу избегавања плаћања пореза. Земље које нису регулисане нуде ниске порезе. Питање је да ли ће преживети порески рајеви. То је игра лопова и жандара. Држава смисли правило, а они траже начин да га избегну.

Нова политика ће најпре погодити фирме са приходима већим од 20 милијарди евра, а касније ће се праг спустити на примања већа од 10 милијарди евра. Истовремено, мења се однос и према "мултинационалкама" које приходују више од 750 милиона евра, а порез плаћају у земљама са стопама мањим од 15 одсто. Државе у којима су им матичне фирме, моћи ће да наплате разлику до договорене стопе универзалног пореза.

- Први пут је нека стопа поменута као граница, као ниво који се сматра прихватљивим - објашњава нам Владимир Стефановски, порекси саветник и члан УО Удружења пореских саветника Србије. - То је увод у регулисање међународних пореских правних односа. Оно сада важи за међународне корпорације. Касније ће важити и за друге. Ово је почетак. Србија није обухваћена, неће имати последица, само користи. Највећи утицај ће имати на земље порекла великих компанија. Код нас се фирме не разијају вештачки, већ стварно овде послују.

ДВА СТУБА БОРБЕ

НА удару ће најпре бити 100 највећих технолошких компанија чији приходи премашују 20 милијарди евра, а профитна стопа је већа од десет одсто. Те мултинационалне компаније неће више моћи да порез плаћају само тамо где су регистроване, већ и тамо где фактички зарађују. Једна четвртина вишка профита, део који премашује 10 одсто, ће бити опорезован у земљи где заиста послују.

Други стуб се односи на фирме са приходима већим од 750 милиона евра. Државе у којима су матичне компаније, моћи ће да наплате разлику пореза. Граница је постављена на стопи од 15 одсто. Уколико су у појединим земљама измирили мање оптерећење, матица може да наплати разлику до те стопе.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)