СТИЖУ НАМ АЛЕРГИЈЕ: Како да се припремимо за пролећно цветање

Novosti online

27. 03. 2021. у 12:51

СВЕ о алергенима открива Мирјана Митровић Јосиповић, руководилац групе за мониторинг и стање алергенског полена у Агенцији за заштиту животне средине

СТИЖУ НАМ АЛЕРГИЈЕ: Како да се припремимо за пролећно цветање

ФОТО: Принтскрин

Пролећна алергија је непримерени и неуобичајени одговор имуног система организма на страну супстанцу (алерген), на пример полен.

Алергијска реакција настаје када особа са алергијуом бурно реагује на ствари зи природног окружења, које иначе нису штетне.

Најчешћи симптоми алергијске реакције су: запушеност, пецкање и цурење носа, сливање секрета низ зид ждрела, карактеристични свраб и сузење очију и кашаљ.

Шта сада вреба?

- Тренутно, алергени који су присутни према мерењу Агенције за заштиту животне средине су јавор, бреза, леска, јова, чепрес, јасен, топола, врба, бреза. То су алергени које у овом периоду емитује дрвеће. Прекограничне вредности је на Новом Београду ових дана имала једино топола.

ФОТО: Принтскрин

Одређене врсте полена су још увек у зеленој зони, али важно је рећи да се захуктава прича што се цветања тиче. Тренутне ниске температуре су утицале да биљке зауставе мало своје физиолошке функције, па не емитују толико полена у ваздуху, али упозорење за све оне са алергијама је да креће емитовање полена брезе.

Бреза има највећи алергени потенцијал у овом периоду и људи морају да буду спремни да на време крену са својим антихистаминик терапијама да би прекограничне вредности дочекали у што бољем стању - рекла је за еКлинику Мирјана Митровић Јосиповић, руководилац групе за мониторинг и стање алегенског полена у Агенцији за заштиту животне средине.

Доласком правог пролећног времена, каже Мирјана, пајављује се 14-15 поленских честица које међусобно имају унакрсне реакције.

У урбаној средини долази и до интеракције са загађењима присутним у ваздуху, па се због згађења и због све већег броја алергена у вадуху погоршава клинуичка слика особа које су алергичне.

Заправо је већи проблем у урбаним него у руралним подручијама јер на појаву алергија утиче начин живота, стрес, начин исхране, загађења. Све то погоршава стање алергичних људи.

Шта да радимо?

- Период када наилазе траве и корови, а то је од априла, маја – треба озбиљно покренути акције сузбијања коровских биљака пре свега амброзије, да утичемо на њено масовно уништење пре него што цвета. Када процвета, онда смо закаснили. Амброзија је највећи алерген и највише људи има проблем са овим поленом.

Ту можемо да реагујемо, да искоренимо амброзију. Не можемо и не смемо да посечемо дрвеће, то су плућа града и плућа планете. Када је реч о алергији на полен дрвећа, ту само можемо да се адаптитрамо, да ускладимо своје кретање: да не излазимо у преподневним часовима, да ређе у то време проветравамо просторије, да користимо климатизоване просторије, да не сушимо веш напољу, да перемо косу, мењамо одећу када уђемо у кућу, да будемо у договору са својим лекарима на хистаминик терапијама, јер у тим преподневним сатима, када је сунчано и ветровито мерења показују највише вредности алергена у ваздуху -саветује Мирјана Митровић Јосиповић.

- Из Вршца су нас, на пример, када су кренули у реконструкцију свог градског језгра, звали и питали које то биљке треба да саде, што је врло похвално. Нису хтели да саде насумично па да из незнања засаде неке алергене као што се и дешава да у неко школско двориште или у двориште вртића посадимо брезу која је највећи алерген.

Тако угрожавамо најмлађу популацију, јер старосна граница када се алергије јављају се веома померила. Данас имамо децу која већ са две или три године бивају алергична на полен. поред тога, сваки човек може било када у свом животу да на нешто постане алергичан - додала је.

Које биљке можемо слободно да садимо

Мирјана је истакла да биљке које се опрашују инсектима нису алергене, а то су воћке: крушка, јабука, шљива, брескве. Нису за џабе баке и деке то садиле у својим двориштима.

Друге биљке јесу нажалост алергени, оне се опрашују ветром и то су све биљке које свима који су алергични кваре квалитет живота, онда ти људи нису радно способни када имају нападе алергије.

- Амброзија је веома инвазивни коров, она се свугде раширила. Више не можемо да кажемо да је има само у Војводини, јер се после жетве пшенице она много расеје. Али наша мерења су показала да Ваљево и централна Србија имају више полена амброзије него Војводина.

Некада нисмо имали амброзију до Врања и Новог Пазара, али је сада има, јер се неадекватно сузбија и она надире и осваја све веће површине - каже Мирјана Митровић Јосиповић.

Агенција и лекари раде заједно

- У време цветања дрвећа, дакле у ово време, у пролеће, нама се усијају телефони од позива! Нас зове велики број лекара што је похвално, да се посаветује са нама на шта у овом периоду треба радити тестове, на које алергене, који су то алергени прешли граничне вредности.

Јер лекарима се понекада деси да имају пуне ординације пацијената који пате од алергије. Ако тренутно постоји 7 или 8 поленових зрна од 25 могућих, онда лекари не морају да врше боцкања – алергенске пробе на све те алергене већ само на оне којих тренутно има у ваздуху. Тако ће и лакше и брже помоћи својим пацијентима - закључила је она.

(Телеграф. рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!