ИТ СТРУЧЊАЦИ СА ДОМАЋЕГ ТЕРЕНА ОСВОЈИЛИ СВЕТ: Напредне технологије, које се развијају у Нишу, озбиљна конкуренција на глобалном тржишту

Далиборка Алихоџић

06. 02. 2022. у 12:00

ПАМЕТ, идеје и традиција, "трилинг" је на коме почива ренесанса напредних технологија у Нишу након пропасти некадашњег гиганта - Електронске индустрије.

ИТ СТРУЧЊАЦИ СА ДОМАЋЕГ ТЕРЕНА ОСВОЈИЛИ СВЕТ: Напредне технологије, које се развијају у Нишу, озбиљна конкуренција на глобалном тржишту

Фото Д. Алихоџић

Нове компаније су за овдашње прилике далеко напредовале јер успевају да воде послове широм света из града на Нишави. Зато се све чешће чује да је "доброг програмера лакше наћи у Беoграду него у Нишу и то зато што су сви запослени и упослени. Зато су и отворена врата свима који желе да освајају свет са домећег терена.

Систем Хитне помоћи у Холандији, британске специјалне снаге, али и друге војне и полицијске снаге широм света користе системе за навигацију и навођење које је направила "нишка" памет. Иван Станковић, власник једне од таквих компанија, која послује у оквиру овдашљег Нучно-технолошког парка, каже да се напредним технологијама баве више од 10 година. Уређаји са којима су се пробили на светско тржиште били су само почетак још успешније приче када су у питању платформе за онлајн продавнице.

- Онлајн трговина постала је велики потенцијал и код нас. Превазишла је сва очекивања продаваца, а да ли је на то утицала корона или је и наш народ увидео предности овог начина куповине показаће се ускоро - каже Станковић.

Према његовим речима потражња за програмерима и дизајнерима наставља да расте.

Управо ова чињеница је за државу, како истиче наш саговорник, од пресудног значаја, јер ће расти приход од зарада које су у овом сектору вртоглаве за наше прилике. Станковић поносно истиче да има 50 запослених, а план је њихово дуплирање.

Славимир Стошовић са својим сарадницима, Фото Д. Алихоџић

До успеха се, како истиче др Славимир Стошовић, који је са својим тимом осмислио и успешно продаје на тржишту Италије, Француске и Немачке специјалне орглице за ловачке псе, не долази преко ноћи:

- Годинама смо радили за друге и развијали сличне ствари, а онда смо дошли до закључка да је боље да развијамо нашу ствар за нас, јер тако и оставрујемо већи профит. Сарађујемо и са Ловачким савезом Србије са којим ћемо радити и на заштити неких угрожених врста у нашој земљи. Направили смо производ који је скоро дупло јефтинији од конкуренције на глобалном нивоу, а има далеко боље перформансе.

Стошовић, који је са првим сарадницима др Дејаном Стевановићем и Владиславом Ћосићем, истиче и рад на изради система заштите кошница од крађа, али је засад, процена да у Србији још није погодан тренутак, с обзиром на то да такав уређај, у просеку кошта око 500 евра. Иностране клијенте су веома брзо нашли.

- Да бисте били добри у послу и да дуго вредите, потебно је стрпљење, знање и искуство.

То се тек тако не може купити - поручују ове успешне Нишлије.

Драган Миљковић и Данијела Јевтић, Фото Д. Алихоџић

Сајам туризма 2020. Дејану Миљковићу, графичком дизајнеру и власнику компаније која се бави развојем и производњом интерактивних киоска или "тотема", отворио је врата успеха. Година је, како каже, "почела да не може боље", али онда се и код нас појавила корона која је туризам "бацила на колена".

- Корона нам је направила преокрет. Појам додира екрана је био непожељан, па иако смо имали купце за наше киоске све се срушило - присећа се Миљковић који није дозволио да га то порази.

Када је републички Иновациони фонд расписао конкурс за иновацију која треба да помогне у борби против ковида 19 њихов уређај је ушао у најужи избор.

- Имали смо месец месец дана да направимо уређај за безконтактно мерење температуре и дезинфекцију руку. Није било све изгубљено. Искрено, да се ковид није десио ми би и даље били у свету интерактивних уређаја. Наш први уређај је отишао за Северну Македонију, а за годину дана продали смо 200 уређаја у девет земља.

Овај нишки изум данас користе Градска кућа градоначелника Париза, Спортски савез у Немачкој, велики број мађарских и хрватских институција...

- Некада сам и размишљао да одем ван земље, али то ми више није у плану. Ако овде успеш и ако вреди то што радиш, свеједно је где живиш - искрен је Миљковић, поносно указујући да је направљно окружење које свима прија тако да сарадници не одлазе.

"ТОТЕМИ"

- НИСМО одустали од "тотема" и полако се враћамо тој причи како "додир" постаје све мање опасан. Веома су корисни, поготово у туризму јер корисник лако долази до информација, каже Данијела Јевтић, један од Миљковићевих најближих сарадника.

Иван Станковић поносан на свој тим, Фото Д. Алихоџић

ЗАШТИТА УГРОЖЕНИХ ЖИВОТИЊА

СТЕВАНОВИћ и Ћосић веле да се на ловце понекад не гледа у позитивном светлу и да је то, углас ће, "велика заблуда јер су они запрво заштитиници животиња".

- Нико други сем ловаца не брине о дивљим животињама. Последњих година је код нас ова област веома уређена и Ловачки савез се труди да искорени криволов. Заједнички радимо на заштити неких угрожених врста тако да ће наше огрлице добити поједини шакали, медведи, јелени и даброви да би се пратило њихово понашање - кажу нам ови стручњаци.

ДУБАИ

СТАНКОВИЋ нам отркива да је у плану отварање канцеларије у Дубаију и да се идеја родила након посете светској изложби "Експо 2020 Дубаи":

- То би била база за нова тржишта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)