ФИНАЛЕ АЗИЈСКОГ КУПА: Јорданци за историју, Катар за одбрану титуле

О. М.

10. 02. 2024. у 09:45

ДОМАЋИН Азијског купа и шампион највећег континента Катар, имаће прилику да постане пета репрезентација која је одбранила титулу, а тек друга у овом веку, после Јапана коме је то успело 2004. године

Противник у финалу биће им дебитант у борби за титулу, сензационални други финалиста Јордан. Утакмица се игра од 16 часова на стадиону "Лусаил ајконик" у Катару, али је Јордан номинални домаћин,

Јорданци су режирали прворазредно изненађење победивши у полуфиналу Јужну Кореју са 2:0, док је Катар после низа преокрета и великих узбуђења победио Иран са 3:2 и пласирао се у своје друго узастопно финале.

Дуел Јордана и Јужне Кореје био је попут двобоја Давида и Голијата, а тако је и завршио - победом аутсајдера.

Тренер "коњаника" Хусеин Амута је имао генијалан тактички план, који су његови играчи реализовали до савршенства, не дозволивши "тигровима" ниједан ударац у оквир гола.

Јордан је иначе у нокаут фазу доспео као најбоља трећепласирана екипа. И у групи су се састали са Јужном Корејом, а тај меч завршен је без победника, 2:2. Тада се чинило да Корејци калкулишу, односно "бирају противника" у осмини финала. Да су били први играли би са Јапаном, иако их ни овако није задесио много лакши противник (Саудијска Арабија).

Јордан је тим ремијем изборио прво место на табели трећепласираних екипа. Да су изгубили и са пет разлике опет би ишли даље, али као најлошија трећепласирана екипа па би их у осмини финала чекала Аустралија.

Овако су "извукли" комшије из Ирака и у правом трилеру стигли до победе од 3:2. Водили су са 1:0 до 68 минута, али је уследило осам минута током којих је Ирак преокренуо. Међутим, само неколико минута касније, Иак је остао са играчем мање због искључења Хусеина. Јорданци су то искористили и постигли два гола за победу, али да све буде драматичније то су урадили у петом, односно седмом минуту надокнаде изгубљеног времена.

У наредној рунди, а пре поменутог меча са Јужном Корејом, Јорданци су савладали Таџикистган минималним резултатом, а помогао им је Ведат Ханонов аутоголом.

Јордан игра у занимљивој формацији 3-4-2-1 и углавном препушта противнику посед лопте па прети из контри. Једини пораз на шампионату доживели су од Бахреина, а управо у тој утакмици одрекли су се игре на контре и покушали да поседом лопте изборе реми у тој утакмици што би им вероватно донео прво место у групи. Имали су преко 60 одсто посед лопте и више покушаја за гол, али су ипак изгубили са 1:0.

Јордан и Катар играли су 23 пута до сада, а мног успешнији је КАтар са 12 победа, наспрам шест Јордана, док је пет пута било неодлучено. Последњи дуел припао је Јордану, био је то пријатељско одмеравање снага на стадиону "Тани бин Јасим" у Дохи, у склопу припрема за Азијски куп било 2:1, после преокрета.

У среду су љубитељи фудбала били сведоци једног од најузбудљивијих полуфинала Азисјког купа или уопште утакмица на овом такмичењу. Иранци су ударцем у 4. минуту дошли у предност и то је био први пут на Азијском купу да Катар прими први гол на утакмици нокаут фазе а ипак победи у регуларном току утакмице.

Катар је прва земља домаћин која је стигла до финала Азијског купа још од Аустралије 2015. године и жели да постане осма земља домаћин која је подигла трофеј. Кина је 2004. постала први и за сада једини домаћин који је изгубио финални меч.

Нови селектор КАтара Тинтин Маркес је од пораза од Јордана прошлог месеца забележио победу у седам узастопних мечева у свим такмичењима, док су његови пулени постигли гол у 10 узастопних утакмица.

Ову и све друге анализе мечева и најновије вести везане за спорт и клађење можете прочитати и на нашој новој апликацији za Android i iOS

НАШ ПРЕДЛОГ: Јордан - Катар 0-2 (квота1,55)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду

Андреј Рубљов уопште није наиван тенисер. Они који су га посматрали само у претходних шест седмица, када није имао ниједну победу до доласка у Мадрид, вероватно би помислили другачије, али је он управо у престоници Шпаније нокаутирао и најбољег Шпанца који тренутно игра тенис - трећепласираног на АТП листи, двоструког узастопног шампиона мадридског мастерса, Карлоса Алкараза. А онда је момак на кога је Русија поносна изјавио нешто занимљиво.

01. 05. 2024. у 21:36