КВАДРАТА НИ ЗА ЛЕК: Зашто је потражња станова у Алексинцу вишеструко премашила актуелну, скромну понуду

Ј. ЋОСИН

17. 12. 2020. у 18:06

ОТВАРАЊЕ нових фабрика и оживљавање привреде које је - уз формирање базе нишког одреда Жандармерије - у град на Моравици довело нове људе којима је уз посао потребно и становање, довели су Алексинац у незавидну позицију да овде потражња знатно премашује понуду квадрата.

КВАДРАТА НИ ЗА ЛЕК: Зашто је потражња станова у Алексинцу вишеструко премашила актуелну, скромну понуду

Детаљ из центра града на Моравици / Фото Ј. Ћосин

Овдашњи људи кажу да је, чак и са позамашном готовином, овде практично немогуће купити иосле квалитетну некретнину. Једноставно, Алексинцу недостаје бар стотинак станова који би купце, кажу, нашли у рекордном року. Јер, током последњих тридесетак година овде је, још 2010, изграђена само једна зграда и тих 12 станова је решило тек делић очигледно горућег проблема.

- Дуже од три године сам безуспешно покушавао да купим стан у којем бих отворио приватну ординацију - објашњава стоматолог из Алексинца Душан Остојић. - Најпре сам оно што ми одговара тражио посредством друштвених мрежа, а онда и уз помоћ пријатеља. Јер, Алексинац је мали и сви се познајемо, а када ни то није уродило плодом, обратио сам се агенцијама. Нажалост, у понуди је била само стара градња у објектима који су дотрајали и имали веома лоше инсталације. С обзиром на то да мој посао тражи апсолутно другачије услове, на крају сам одустао од куповине стана и пазарио кућу, па сам њу адаптирао и привео медицинској намени.

Алексинчани тврде да је још гора ситуација када се поведе реч о изнајмљивању станова. Ни њих нема довољно, јер оно што је слободно припада власницима који се налазе у иностранству и нису заинтересовани да имају посла са подстанарима...

Власник једне од овдашњих агенција за промет некретнина, Мирољуб Пешић, каже да је проблем у томе што Урбанистички план изградњу вишеспратница дозвољава само у центру града, па је потенцијалним инвеститорима - посебно због ниске цене по квадратном метру, исплативије да зидају у суседној Сокобањи, или у Нишу.

- Овде је све неповољно. И Катастар, и имовинско-правни односи, и грађевинско земљиште, па је заиста тешко пронаћи погодну локацију. Ми смо, као агенција, покушали да доведемо неколико инвеститора, али су се прерачунавали и закључили да им се долазак у Алексинац не исплати. Штавише, овде је тешко добити и употребну дозволу, па људи одлазе тамо где има више разумевања за ову врсту посла - објашњава Пешић.

Било је, каже, планирано да се у близини фабрике "Грамер" сагради насеље са око 10.000 станова, али се испоставило да су подземне воде непремостива препрека. На једној другој евентуалној локацији је, опет, константна опасност од активирања клизишта, па Алексинац - до даљег - остаје без толико потребних квадрата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије