ОДУВЕК ЖИВЕЛИ ПОРЕД РЕКЕ: Западна Морава међила је судбине Трстеничана кроз векове, а река им је била извор воде и хране

В.Н.

09. 11. 2020. у 16:35

МАТЕРИЈАЛНА и нематеријална баштина Трстеника сведочи о нераскидивој вези човека и Западне Мораве: реке су одувек биле извор хране и воде, градитељског материјала...

ОДУВЕК ЖИВЕЛИ ПОРЕД РЕКЕ: Западна Морава међила је судбине Трстеничана кроз векове, а река им је била извор воде и хране

Фото архив Музејске збирке

Трагови материјалне културе односе се на насеља на реци и око ње. Најстарији налаз који се чува у Музејској збирци Народног универзитета је зуб вуненог мамута, извађен из Западне Мораве.

- У питању је изузетно атрактиван и очуван примерак - предочава за "Новости" Јелена Вукчевић, мастер историје и кустос из Музејске збирке. - Зуб је висок 18 центиметара, широк 14 и дуг 35, а тежак чак седам килограма. Мамути су на територији данашње Србије живели у раздобљу плеистоцена (геолошко раздобље које је почело пре 1,8 милиона година, а завршило пре 12.000 година).

Фото архив Музејске збирке

Два најпознатија трстеничка неолитиска налазишта су Благотин (село Пољна) и Шљивик (село Страгари). И оба су на обалама. Археолошким ископавањима утврђено је да су се неолитски становници ових насеља бавили риболовом, на шта указују пронађени тегови за мрежу.

Фото архив Музејске збирке

- У античком периоду живот је био сконцентрисан на речне терасе - појашњава саговорница "Новости". - Налази сведоче о траговима Келта на овом подручју, али и о великом римском насељу (врхови копаља, оруђе, фибуле, уломци керамике, новчићи) које се простирало на територији села Почековина и Рибник. И на левој обали реке Сребренице, у селу Велуће, нађени су трагови римске виле.

МОРАВА У ПЕСМИ, ПРИЧИ, ПОСЛОВИЦИ

ЗАПАДНА Морава део је и драгоценог нематеријалног наслеђа. Најчувеније коло које се игра на свим свадбама је "моравац", а читав средњовековни стил градње се назива моравски стил. Западна Морава је непресушан извор инспирације, па је као главни мотив налазимо у бројним народним песмама и књижевности,телевизијским серијама. Овој реци многе пословице и изреке дугују своје постојање, попут оних: "Морава га дабогда однела" или "Млого ће воде Моравом да протекне до тад!"

Фото архив Музејске збирке

У Грабовцу, насељу над Западном Моравом, уздиже се тврђава у народу позната као Јеринин град. Простор на коме је тврђава саграђена сукцесивно је насељаван, од гвозденог доба све до касног средњег века. Плодна моравска равница је представљала раскрсницу путева у прошлости и регију погодну за живот.

- Премештањем центра српске средњовековне државе на Западну Мораву, трстенички крај се брже развија - подсећа Вукчевић. - У том периоду подигнути су манастир Љубостиња, задужбина кнегиње Милице, на обали Љубостињске реке и манастир Велуће, на обали Сребренице. О живој трговини овог краја у периоду Хребељановића сведоче бројни налази.

Турски катастарски пописи сведоче да су Трстеничани на обали Западне Мораве градили скеле и друга пловила која су продавали, као и да су наплаћивали скеларину. Пољопривредници су вековима обрађивали имања на обе обале реке.

Фото архив Музејске збирке

Трстенички крај је био под турском влашћу све до 1718, када је Пожаревачким миром граница између Аустрије и Турске ишла Западном Моравом. Од тада, две супротстављене монархије река је раздвајала све од 1739. године и до Београдског мира, када је Аустрија изгубила све крајеве јужно од Дунава и Саве, а српски народ трстеничког краја поново долази под турску власт. Након ослобођења од турске власти, у 19. веку, а по одобрењу кнеза Милоша, 1832. године, подиже се нова варош Трстеник на високој речној тераси, са десне обале Западне Мораве. Ту је и данас.

Фото С. Бабовић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве