ЗДРАВА ВОДА НЕМА ЦЕНУ: Милена Турк председница општине Трстеник о водоснабдевању, заштити од поплава , приоритетима...

С. Бабовић

09. 11. 2020. у 11:00

КОРИСНИЦИ централног водоводног система у Трстенику до пре неку годину били су осуђени на рестрикције услед ограничених капацитета мреже, док су корисници већине сеоских водовода, или били приморани да се уз коришћење хидрофора ослањају на алтернативне изворе или су једноставно, воду морали да купују.

ЗДРАВА ВОДА НЕМА ЦЕНУ: Милена Турк председница општине Трстеник о водоснабдевању, заштити од поплава , приоритетима...

Фото С. Бабовић

Реконструкција дотрајале мреже заједно са регулацијом бујичних водотокова, како би се заштитили и људи и пољопривредне културе, отуда је један од приоритета, подвлачи у разговору за "Новости" Милена Турк, председница Општине.

о Трстеник је општина која обилује водним ресурсима. Колико су они важни за развој целог краја?

- Наше богатство је то што велика река протиче кроз сам центар Тртсеника и заиста смо блиско везани за Западну Мораву.Поред ње смо одрасли, многобројне манифестације су јој посвећене. Чини ми се, међутим, да смо неретко немарни према таквим ресурсима, што природа уме да нам врати и враћала је нажалост у серији бујичних поплава које су нас задесиле претходних година. Имајући у виду штету у периодима јаких киша које су направиле ове, иначе, питоме реке, интензивно је улагано у регулацију природних водотокова. Заједно са Канцеларијом за управљање јавним улагањима инвестирано је у санацију и регулацију, како би лакше чистили и одржавали водотокове, све време апелујући на људе да не одлажу отпад на места где нам то доноси штету. Зато је важно што смо на територији целе општине организовали одношење смећа на санитарну депонију. Истовремено, радимо и на отклањању дивљих депонија. На више локација смо поставили видео-надзор, док се лоше навике не измене.

ЗДРАВЉЕ ИСПРЕД ЕСТЕТИКЕ

о Будући да се тренутно решавају витални проблеми водоводне и канализационе инфраструктуре, колико ће остати простора за сређивање обала Западне Мораве, у смислу додатног уређења шеталишта, увођења нових садржаја?

- Неке од тих тзв. естетских планова смо конзервирали. Другим речима, решавање проблема водоснабдевања и канализације претпоставили смо естетици. Изградњом новог висећег моста са цевоводом добили смо и лепо шеталиште са стазама, клупама и уколико можемо да финансијски поднесемо одређен терет, увешћемо и додатне елементе. Не значи да смо, на пример, одустали од изградње Аква-парка, али на првом месту поставили смо циљ: наша домаћинства морају имати канализацију и наши људи морају да пију здраву воду.

о Колико је до сада уложено у превентивно деловање против поплава, колико је општина успела да заштити становништво и усеве?

- У регулацију бујичних водотокова, попут Црнишавске, Риљачке, Љубостињске реке, које су направиле штету у поплавама 2014. године уложено је 105 милиона динара. Уређени су километри речних водотокова и остале су неке деонице које смо разматрали са стручњацима из ЈП "Србијаводе", које ће бити саниране наредном уредбом Владе. У међувремену су се појавили нови, бујични водотокови, који су, овог јуна направиле штету у 170 домаћинстава и то у урбаним деловима. На наш предлог стручњаци ће урадити темељну процену критичних локација. Реч је о пројектима који ће изнети близу 95 милиона динара. Настављамо са регулацијом река, јер у последњим поплавама нисмо имали проблема на деоницама које су раније регулисане.

о Предвиђено је да Западна Морава буде добрим делом регулисана и Моравским коридором, који ће се градити и на територији општине?

- То је оно што нам је изузетно битно, јер је изливање Западне Мораве, поред Љубостињске реке оставиле значајне последице. Дешавало се и да у атару Почековине река поткопава пут и онда реагујемо санацијом. Трајним решењем проблема река и притока рачунамо да ћемо заштитити и становништво и пољопривредну културу и да ћемо моћи да кажемо да смо дефинитивно решили проблем са поплавама. Радимо стратешки важне и дугорочне пројекте.

ПОДРШКА ВЛАДЕ КЉУЧНА

о Каква је сарадња са Владом Србије и државним институцијама на капиталним пројектима који решавају проблем вода и водоснавдевања?

- У питању су милионски износи, који превазилазе објективне могућности локалне самоуправе. Само је припрема документације, студија изводљивости за потребе изградње магистралног цевовода износила 30 милиона динара. Имамо изразиту подршку више министарстава, Дирекције за воде, Канцеларије за управљања јавним улагањима. Важно је што смо истовремено са решавањем кључних питања, обезбеђивали и логистичку подршку, механизацију за даље одржавање система, чишћење и брзо отклањање евентуалних кварова.

о Један од њих је решавање великог проблема водоснабдевања, то је била критична тачка у општини? Докле се стигло са капиталним улагањима у ту виталну област?

- Ми смо заиста имали редовне рестрикције, све до 2013.године кад је таложно језеро претворено у акумулацију, а урађено је чишћење језера. Уз помоћ Владе Србије, капацитет је са 40 повећан на 90 литара у секунди и тада су и званично престале рестрикције за 15.000 становника, који се снабдевају са централног система у самом граду. Већ 2014. године задесиле су нас поплаве и страдало је извориште Звездан. Тада смо поново уз подршку од 30 милиона динара из тадашње Канцеларије за санацију поплава успели да санирамо последице, очистимо језеро. Те године, оштећен је и висећи мост који носи цевовод за читаву десну страну Западне Мораве. Трстеник је ушао у програм КФВ, уложено је 3,5 милиона евра, замењено је 17 километара цеви. Изграђен је потпуно нов мост.

Фото архив општине

о Шта је са насељеним местима са леве стране Мораве?

- Ту је предвиђено прикључење на регионалну акумулацију Ћелије, у сарадњи са ЈКП "Водовод" Крушевац, што је такође комплексан пројекат. Имамо пројекте за још 14 улица у Трстенику, који су упућени Канцеларији за управљање јавним улагањима. Јесу то скупи и захтевни пројекти, али рачунамо да ћемо санирањем једне по једне зоне, смањити губитке на мрежи и унапредити водоснабдевање. Конфигурација терена је специфична на територији наше општине. Нека места имају алтернативне изворе који су доброг квалитета, нека то немају, али ипак, комплетно водоснабдевање мора да се интегрише, стави под ингеренцију ЈКП "Комстан" како би било одрживо и како би могли да гарантујемо квалитет у водоснабдевању. Вода коју пијемо мора да се контролише. То нам је велики задатак.

Фото архив општине

о Колико ће планирана реконструкција канализационе мреже представљати изазов?

- На седници Скупштине општине донели смо одлуку о подршци ЈКП "Комстан" да уђе у овај пројекат и нама предстоји решавање тих проблема у више насељених места. Предвиђена су и улагања мимо тог програма. Важан нам је Грабовац, услед близине изворишта. У будућности доста очекујемо и од изградње Фабрике за прераду отпадних вода по ЕУ стандардима, уз подршку КФВ. Локација за колекторска постројења је одређена, у питању је земљиште од девет хектара са десне стране Западне Мораве у правцу Богдања. То је пројекат који изискује и време и средства, али он као и решавање проблема водоснабдевања нема цену. Здравље наших људи је апсолутни приоритет и ту неће бити одступања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)