ЗА РЕЦИКЛАЖУ 600 КОНТЕЈНЕРА: Ниш и Сомбор добијају донацију од 150.000 евра за сакупљање амбалаже

Ј. ЋОСИН

07. 10. 2020. у 12:46

ЗАРАД унапређивања примена селекције отпада на локалном нивоу, Ниш и Сомбор ће бити први градови у Србији који ће од Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) и Немачке развојне помоћи добити донацију од око 600 контејнера за прикупљање стаклене амбалаже.

ЗА РЕЦИКЛАЖУ 600 КОНТЕЈНЕРА: Ниш и Сомбор добијају донацију од 150.000 евра за сакупљање амбалаже

Фото З. Јовановић

Јер, рециклажа једне тоне стакла смањује загађење ваздуха за 20 одсто у односу на емисију гасова при производњи новог, а постижу се и велике уштеде у потрошњи воде и енергије.

- Данас највећи део ове амбалаже завршава на депонијама, где јој је да би се разградила, потребно више од 5.000 година. Због недостатка у управљању отпадом на локалном и националном нивоу, количина сакупљене амбалаже коју оператери преузимају је мала и неисплатива за третман, а главни разлог су скупи трошкови транспорта до других земаља, с обзиром на то да у Србији не постоје капацитети за потпуну прераду - објашњава потпредседник Савеза за заштиту животне средине у поменутој Алијанси Слободанка Цуцић.

ПОЧЕТАК Контејнер за прикупљање одбаченог стакла, Фото Ј. Ћосин

А, да би се успоставио одржив систем, НАЛЕД и Немачка развојна помоћ ће за успостављање неопходне инфраструктуре и система за правилно управљање отпадом донирати 150.000 евра.

Слободанка Цуцић, Фото НАЛЕД

У Србији се годишње на тржишту нађе око 350.000 тона амбалаже, што значи да сваки становник "произведе" 51 килограм ове врсте отпада. У поређењу са другим, стакло је теже, па су и трошкови транспорта знатно већи, што умањује вредност стакла као ресурса који се може рециклирати. Тек би повећане количине створиле основ за исплативији третман и поновну употребу рециклираног стакла у региону.

Фото НАЛЕД

- Све што буде сакупљено ће преузимати компанија "Секопак", која ће у истом износу инвестирати у инфраструктуру за сакупљање стакла, па ову амбалажу из Ниша извозити у Бугарску, а из Сомбора у Хрватску. На територији БиХ и Северне Македоније ће тај посао обављати оператери "Екопак" и "Пакомак". Циљ пројекта је да се рециклажа стакла у пилот општинама повећа за петину, те да до 2022. мрежа буде проширена и на остале локалне самоуправе - најављује Слободанка Цуцић, и напомиње да је у току израда студија које анализирају примену система продужене одговорности произвођача и могућности успостављања депозитног система за амбалажу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)