ПЛАНИНА ПУНА ВРГАЊА: Први јесењи дани на Старој планини обрадовали многобројне сакупљаче печурки

В. Ћ.

03. 09. 2020. у 15:28

ИДЕАЛНЕ временске прилике, односно честе смене пљускова, и тропски врелих дана , погодовали су гљивама на Старој планини.

ПЛАНИНА ПУНА ВРГАЊА: Први јесењи дани на Старој планини обрадовали многобројне сакупљаче печурки

Фото: В. Ћирић

Они који се из хобија баве сакупљањем шумских плодова, кажу да су старопланинске шуме пуне вргања, лисичарски, али и дивљих шампињона који овде зову и црвењуше.

- Сакупљање печурака је као лов: некада мораш да превалиш десетине километара да би нешто нашао или уловио, а некада  је "ловина" крај самог пута. На почетку ове сезоне печурака буквално има свуда. Највише је вргања, а нешто мање лисичарки. Има их у околини Дојкинаца, испод Видлича, око Планинарског дома, али и на другој страни ка Сувој планини  Влашким планинама  и Рују, затим изнад Темске и Церове, око Топлог Дола-кажу многоборојни сакупљачи шумских плодова за које иначе треба дозвола.

Фото: В. Ћирић

Према њиховим речима, јесењи вргањ је идентичног квалитета као и онај који се  сакупља од половине маја и током јуна месеца.

Откупљивачи су на почетку плаћали и преко 500 динара за килограм али је због велике понуде последњих дана цена пала на 250 до 300 динара.

И поред таквог пада,  сакупљањем  гљива се може пристојно зарадити нарочито ако се током дана убере пар десетина килолограма, што је скоро сигурно.

Фото: В. Ћирић

Искусан печуркар не баца ни једну гљиву и у стању је све да употреби. Ако је мало старија она се сече на кришке и суши , па се продаје током зиме када је цена највећа.

Ако се не може на овакав начин обрадити онда се након сушења меље и продаје се као зачин у праху. Уколико је гљива доброг квалитета онда се ставља у саламуру или се једноставно преда октупљивачу као првокласна роба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)